Jak dbać o szklane elementy

Szkło jest materiałem budowlanym bardzo chętnie stosowanym nie tylko w branży budowlanej, przemysłowej i spożywczej, ale także jest często wykorzystywane do aranżacji wnętrz. Jest ono eleganckim i estetycznym uzupełnieniem każdej aranżacji, jednak trzeba o nie właściwie dbać.

Zalety zastosowania szkła

Szkło nadaje pięknego wyglądu każdemu wnętrzu. Dzięki szklanym elementom lub dodatkom pomieszczenie nabiera przestronności i nowoczesnego wyglądu. Co więcej szkło zapewnia dostęp naturalnych promieni słonecznych, co potęguje energię do życia ludzi, którzy znajdują się w tym pomieszczeniu. Stosowanie szklanych ścianek lub drzwi szklanych jest bardzo praktycznym rozwiązaniem we wnętrzach, w których nie ma okien albo jest ich niewielka ilość. Szkło jest materiałem, który przez wiele lat posłuży nam w nienaruszonym, niezniszczonym stanie, nie wymaga więc regularnej konserwacji, specjalistycznych, kosztownych środków oraz wymiany. Co więcej, chociaż szkło kojarzy nam się najczęściej z przezroczystą barwą, firmy szklarskie, takie jak binGlass mają szeroką gamę różnego rodzaju szkła ozdobnego do wyboru. Zalicza się do nich między innymi szkło ornamentowe, szkło lodowe, inaczej nazywane tłuczone lub szkło laminowane. Za pomocą różnych procesów technologicznych można uzyskiwać wiele barw, motywów, grafik w szkle. Szkło jest również bardzo dobrym materiałem, które pozwala zachować higieniczne warunki. Z tego względu jest między innymi chętnie stosowany jako blat.

Pielęgnacja szkła

Najbardziej ostrożnym trzeba być podczas sprzątania po remoncie. Czasami na szklanych elementach, takich jak na szybach w oknach, drzwiach szklanych lub szklanych ściankach działowych po remoncie pozostają na przykład kawałki cementu. Żeby nie powstały zadrapania, których już nie da się w żaden sposób usunąć, absolutnie nie wolno używać ostrych przedmiotów, takich jak nożyki, skrobaki, żyletki lub nawet gąbki z szorstkim wykończeniem. Do czyszczenia zakurzonych po remoncie lub budowie szyb najlepiej używać miękkiej szmatki z delikatnym środkiem czyszczącym. Trzeba tak oczyścić powierzchnię, żeby oprócz usunięcia brudu i zanieczyszczeń nie zostawić trwałych śladów po owych zanieczyszczeniach albo co gorsza po zastosowanych środkach chemicznych. Czyszczenie szkła podczas codziennego użytkowania nie jest ani pracochłonne, ani czasochłonne, ani kosztowne. Wystarczy używać szmatki, która nie zostawia śladów, zwykłego płynu do szyb i szyba zawsze będzie lśniąco czysta. Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się używanie myjek elektrycznych do czyszczenia okien i innego rodzaju szyb. Czy są one odpowiednie? Jeśli uważamy, że dobrze się nam nimi czyści szybę, to oczywiście jest to właściwe narzędzie. Trzeba jednak uważać, żeby na ściągaczce nie było kawałków piasku albo kamyczka, ponieważ niepostrzeżenie możemy zniszczyć całą szybę. Z tego względu dobrze jest regularnie czyścić tego rodzaju ściągaczki zwykłe lub elektryczne. Dzięki temu mamy pewność, że na silikonowej lub gumowej końcówce nie zatrzymał się żaden niebezpieczny dla szyby odłamek. Używając elektrycznej myjki do okien i szyb przed planowanym sprzątaniem dobrze jest sprawdzić, czy ściągaczka jest naładowana. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego marnowania czasu na ładowanie urządzenia, podczas gdy moglibyśmy już myć szklane elementy.

A jak zadbać o kabinę prysznicową montowaną przez Pan Szklarz? Jednym ze sposobów jest przemyślenie montażu odpowiedniego rodzaju szkła, które jest łatwe w czyszczeniu. Firmy proponują szkło samoczyszczące z powłoką Clearshield. Jednak bez względu na to jaki rodzaj szkła wybierzemy do kabiny prysznicowej, to istotne jest regularne czyszczenie. Czyszcząc, po każdorazowym użyciu, do sucha szklaną kabinę prysznicową sprawimy, że będzie on wyglądał jak nowy przez wiele lat. Nieusuwany kamień, który osadza się na baterii prysznicowej oraz na szybach powoduje, że kabina prysznicowa wygląda na zaniedbaną, brudną i mało higieniczną. Warto więc zdobyć się na minutowy wysiłek po każdym skorzystaniu z prysznica, a oszczędzimy sobie czasu oraz używania mocnych środków chemicznych służących do odkamieniania.

Nieszklane elementy

Niektórzy nie lubią szklanych przeszkleń w mieszkaniu, ponieważ obawiają się ich stłuczenia. Rzeczywiście kilkadziesiąt lat temu tego rodzaju delikatne szkło było używane, między innymi w drzwiach wewnętrznych. Wystarczyła odrobina przeciągu, uderzenie drzwi i szyba w drzwiach ulegała stłuczeniu na bardzo drobne, ostre, niebezpieczne dla dzieci kawałki. Co prawda, od tamtych czasów nastąpił znaczny postęp technologiczny. Producenci produkują na przykład szyby ze szkła laminowanego,które powstaje w wyniku połączenia ze sobą za pomocą specjalnej folii lub żywicy nawet kilku tafli szkła. Szkło laminowane jest bardzo chętnie wybierane przez rodziny, w których są małe dzieci. Jego atutem jest to, że nawet po ewentualnym rozbiciu, szyba dzięki folii znajdującej się między taflami szkła nie rozpada się na drobne kawałki, dzięki czemu nie ma możliwości skaleczenia się ostrymi odłamkami szkła. Część osób po różnych, dawnych przeżyciach ze szkłem wybiera jednak nieszklane materiały. Bardzo popularny ostatnimi czasy jest sprzedawany przez TECHPLAST poliwęglan lity lub komorowy. Jego zaletą jest lekkość, możliwość wyboru różnych kolorów i wysoka odporność na uderzenia. Poliwęglan jest łatwy w czyszczeniu, wystarczy używać wodę z łagodnym środkiem myjącym, takim jak mydło lub zwykły płyn do naczyń. Podobnie jak w wypadku szkła, konieczne jest stosowanie miękkich ścierek lub gąbki. Jeśli na płycie poliwęglanowej zostały jakieś resztki pobudowlane, to absolutnie zabronione jest użycie rozpuszczalników, acetonu lub nawet alkoholu. Środki te mogą nieodwracalnie zniszczyć warstwę poliwęglanu. Zanim wybierzemy jakiś środek do usunięcia zanieczyszczenia z płyty, dobrze jest doinformować się, czy będzie on nieszkodliwy dla warstwy płyty, a dodatkowo wypróbować go na niewielkim, mało widocznym kawałku.

Każda powierzchnia, drewniana, metalowa, szklana lub nawet z tworzyw sztucznych, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Źle zastosowane środki czyszczące mogą na trwałe uszkodzić każdą powierzchnię, a co za tym idzie mogą popsuć jej wizualną prezentację. Zanim więc użyjemy jakikolwiek środek, dobrze jest doinformować się, czy jest on przeznaczony do konkretnego rodzaju materiału budowlanego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here