Czy warto wynająć biuro rachunkowe

Czy zewnętrzne biuro rachunkowe jest potrzebne mikro i małym firmom? Czy w dobie powszechnego kryzysu warto wydawać dodatkowe środki na prowadzenie księgowości przez zewnętrzną firmę?

Jaki jest cel działalności biur rachunkowych?

Duże firmy zatrudniające setki pracowników tworzą własne działy księgowe. Wynika to z ilości pracy jaka wiąże się z rozliczeniami, prowadzeniem kadr i płac w tak wielkiej firmie. Jednak mniejsze firmy, które zatrudniają kilku pracowników nie mogą sobie pozwolić na stworzenie etatu księgowej we własnej firmie, jednak potrzebują pomocy w rozliczeniach i podatkach. Właśnie dla takich firm powstały zewnętrzne biura rachunkowe. Prowadzą one księgowość wielu małym i średnim firmom w cenie, która jest akceptowalna dla takich działalności. Jakie są zalety wynajęcia takiego biura?

Dlaczego warto wynająć biuro rachunkowe?

Pomoc biura rachunkowego przydaje się już przy zakładaniu działalności gospodarczej. Dobrze jest móc porozmawiać z kimś kompetentnym, kto będzie mógł podpowiedzieć na jaki rodzaj rozliczenia podatkowego się zdecydować, czy przy danej działalności trzeba być podatnikiem VAT lub jakie rozwiązania będą korzystniejsze i jak szybko przejść całą procedurę i o niczym nie zapomnieć.

Nawet mikro firma może mieć wiele problemów z prowadzeniem księgowości szczególnie na początku działalności. Zewnętrzne biuro rachunkowe nie tylko poprowadzi książkę przychodów i rozchodowym, przygotuje rozliczenia w podatku dochodowym i VAT, sporządzi rozliczenie roczne, ale też będzie pomagać w drobniejszych kwestiach i wyjaśniać wątpliwości jakie pojawiają się w związku z wystawianiem faktur czy zatrudnianiem pracownika. W przeciwnym wypadku właściciel firmy oprócz rozwijania swojej działalności musiałby sam wnikać w zawiłości prawa i być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami. Nie jest to proste, dlatego lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów i mieć spokojną głowę, szczególnie, że w grę wchodzą rozliczenia z urzędami, z którymi nie chcielibyśmy wchodzić na ścieżkę kolizyjną;).

Księgowość prowadzona przez zewnętrzne biuro rachunkowe oznacza duże ułatwienie dla właściciela firmy. Otrzyma wszelkie informacje o zmianach w rozporządzeniach, będzie otrzymywał propozycję optymalizacji kosztów firmy, nie będzie musiał odwiedzać urzędów i składać dokumentów, ponieważ to także leży w gestii biura rachunkowego. Warto podkreślić, że można korzystać z usług kancelarii rachunkowej, która działa w innym mieście niż nasza firma. Dzięki temu, że dokumenty można przesyłać online mamy do wyboru biura rachunkowe praktycznie z całej Polski. Przykładem może być biuro rachunkowe Lublin – może świadczyć swoje usługi nie tylko dla firm lubelskich, ale także warszawskich, wrocławskich czy krakowskich. Czasem firmy prowadzące działalność w dużych miastach Polski wolą wybrać biuro rachunkowe w mniejszej miejscowości ponieważ niższe są ceny usług.

Podsumowując, warto zauważyć, że koszt wynajęcia biura rachunkowego zdecydowanie się zwraca w postaci spokojnego snu, mniejszej ilości stresów związanych z rozliczeniami itd. Właściciel firmy ma czas na rozwijanie swojej działalności wiedząc, że o jego finanse dba ktoś doświadczony i posiadający odpowiednią wiedzę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here