płatność nfc

Płatności NFC są już na tyle popularne, że nie dziwi nas osoba przykładająca telefon do terminala płatniczego i regulująca np. rachunek za obiad w restauracji. Banki również posiadają szeroką ofertę płatności NFC i oferują ją chętnie swoim klientom, aby Ci mogli dokonywać płatności poprzez smartfon. W dalszej części tekstu prezentujemy — czym są płatności nfc, jak działają, jak płacić telefonem, zegarkiem czy elektronicznym portfelem oraz, czy warto używać takich płatności.

Czym są płatności NFC?

Płatności NFC to płatności zbliżeniowe, które umożliwiają płacenie rachunków zbliżeniowo tak jak kartą płatniczą – smartfonem, zegarkiem lub brelokiem. Są one oferowane przez wiele banków na rynku, a sporo z nich posiada w swojej ofercie oprócz podstawowej propozycji dodatkowe gadżety np. naklejki czy breloki. Technologia NFC umożliwia pobieranie z naszego konta (karty płatniczej) pieniędzy i wydawanie ich przy pomocy telefonu z modułem NFC lub specjalnego gadżetu, który również umożliwia płatności zbliżeniowe. Aby móc korzystać z takiego rozwiązania należy posiadać telefon z systemem NFC. Obecnie wiele nowych smartfonów posiada taki moduł, a ich ceny rozpoczynają się już od kilkuset złotych, więc zakup takiego urządzenia nie jest dużym problemem. Drugą możliwością jest zakup samej naklejki lub gadżetu. Na rynku można spotkać kilkucentymetrowe elastyczne naklejki, które możemy nakleić na dowolny przedmiot np. telefon czy plecak lub zawieszki, breloki i zegarki, które podają w sobie specjalny chip. Płacenie w ten sposób odbywa się dokładnie na takiej samej zasadzie co płacenie kartą płatniczą i telefonem – zbliżeniowo.

Jak działają takie płatności?

Działanie płatności NFC jest dokładnie takie samo dla kart płatniczych, smartfonów oraz gadżetów typu zegarek czy naklejka. Działają one na podstawie małej anteny wtopionej w plastikowy element karty czy telefonu. Moduł ten odbiera dane z naszej bankowej karty płatniczej na której mamy środki oraz przekazuje środki do terminala. Antena NFC ma ok. kilku centymetrów długości, jest niezwykle mała i ma kształt cienkiej “nitki” . To ona odpowiada za dokonywanie płatności, a transakcje będzie można wykonać każdym urządzeniem, w którym umieści się taką antenę. Fakt ten wykorzystali producenci smartfonów, którzy umieścić moduł NFC w swoich telefonach, dzięki czemu sam telefon działa tak samo, jak karta płatnicza.

Aby rozpocząć płacenie w ten sposób w telefonie z modułem NFC, wystarczy wprowadzić dane naszej karty płatniczej w aplikacji, z której będą pobierane środki i rozpocząć działanie. Jeśli zechcemy zapłacić telefonem np. rachunek w sklepie, nie będziemy musieli posiadać fizycznie karty płatniczej, a wystarczający będzie sam telefon, który przyłożymy do urządzenia. Moduł NFC wbudowany do smartfona dokona płatności, a środki zostaną pobrane z naszej karty płatniczej która została w domu. Płacenie odbywa się w taki sam sposób jak przy kartach płatniczych. Gdy chcemy uregulować rachunek, wystarczy przyłożyć telefon do terminala na odległość kilku centymetrów i dokonać płatności. Sumy do 50 zł są zatwierdzane automatycznie, a kwoty powyżej 50 zł wymagają zatwierdzenia pinem (karty, z której pobierane są środki)

Alternatywnym rozwiązaniem dla smartfonów z modułem NFC są specjalne naklejki, gadżety, breloki czy zegarki. Obecnie na rynku wiele telefonów nie posiada tego rodzaju wbudowanego modułu i aby naprawić tę sytuację, banki oferują odrębne gadżety. Najbardziej uniwersalnym jest kilkucentymetrowa plastikowa naklejka, którą możemy nakleić na nasz telefon starszej generacji, tablet czy nawet notes. To ona w sobie zawiera specjalną antenę umożliwiającą płatności i przykładając naklejkę do terminala, możemy uregulować rachunek. Jeśli więc nasz telefon nie obsługuje płatności NFC, możemy udać się do naszego banku i sprawdzić, czy oferuje on właśnie takie naklejki lub zegarki. Naklejając wlepkę na tylną obudowę telefonu, będziemy mogli nim płacić tak jak najnowszym modelem.

Apple Pay, G Pay i portfele elektroniczne

Na podobnej zasadzie działają też portfele elektroniczne, czyli popularne e-wallety. Na rynku jest przynajmniej kilka dużych i popularnych portmonetek elektronicznych, dzięki którym posiadając telefon z wbudowanym modułem NFC, możemy płacić zbliżeniowo. Zasada działania płatności jest dokładnie taka sama co w przypadku opcji bankowej, choć daje też nieco więcej możliwości. Do jednego portfela elektronicznego możemy podpiąć kilka kart płatniczych z różnych banków jako źródło finansowania. Możemy na nie też wpłacić określoną sumę pieniędzy, z której będziemy wydawać środki. Takie rozwiązanie spodoba się wszystkim fanom nowości i technicznych zagadnień oraz umożliwi swobodne korzystanie z płatności zbliżeniowych.

Płatności telefonem — czy warto?

Wiele osób zastanawia się, czy warto skorzystać z takiego rozwiązania. Odpowiedź jest jak najbardziej twierdząca. Systemy płatności telefonem są równie bezpieczne co samą kartą płatniczą. Wybierając się na zakupy czy do restauracji nie musimy też pamiętać, czy zabierać ze sobą karty płatniczej. Dokonując płatności w ten osób mamy również dostęp do wszystkich punktów, które obsługują płatności zbliżeniowe normalnymi kartami płatniczymi. Banki nie pobierają znacznych opłat za uruchomienie takiego systemu płatności, a liczne portfele internetowe umożliwiają podpięcie kilku kart płatniczych z różnych banków i wydawanie pieniędzy z nich przy pomocy jednego do telefonu. Płacenie w ten sposób może być też atrakcyjne i ciekawe, jeśli będziemy posiadać specjalny breloczek lub zegarek. W ten sposób możemy również uczyć nasze dzieci płatności zbliżeniowych bez przekazywania im np. całej karty płatniczej.

Ciekawostka: Niektóre zachodnie firmy działające w sektorze płatności umożliwiają wszczepienie mikroskopijnej anteny w nadgarstek tuż pod skórę. Dzięki temu za rachunek w sklepie lub kupiony bilet w kasie na lotnisku możemy zapłacić, przykładając samą dłoń do terminala płatniczego. Wbrew dużym kontrowersjom sposób ten jest legalny, coraz chętniej wykorzystywany i bezpieczny dla zdrowia, gdyż wszczepienie chipa jest bezbolesne i trwa tylko kilka minut oraz jest przeprowadzane przez wyspecjalizowaną kadrę lekarską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here