Freelancer to profesja, która staje się coraz bardziej popularna. Przyczynia się do tego szybki rozwój internetu i zapotrzebowanie na usługi oferowane drogą elektroniczną. Będąc freelancerem, możemy pracować niezobowiązująco i według własnych zasad co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na taki rodzaj pracy. Kim zatem są freelancerzy? Jak nimi zostać? Gdzie szukać zleceń? Czy można utrzymywać się z tego zajęcia? Odpowiedzi prezentujemy poniżej.
Kim jest Freelancer?
Freelancerzy to osoby, które działają na rynku jako wolni strzelcy. Wykonują oni głównie zawody i profesje związane z internetem lub poprzez niego. Główną cechą freelancingu jest niezobowiązująca praca oraz praca na swoje nazwisko. Freelancerzy wykonują pojedyncze zlecenia i nie zatrudniają się u żadnego z klientów. To oni sami decydują jakie usługi oferują, jaką cenę żadną za nie oraz jak wykonują swoja prace. Samodzielnie również wybierają klientów i wykonują tylko te zlecenia, które są dla nich atrakcyjne. Będąc freelancerem, możemy pracować w wielu branżach, zarówno dorabiając jak i pracując “na pełny etat” – utrzymując się z takiej pracy. Freelancing posiada bardzo dużo plusów i korzyści, a pracować jako freelancerzy możemy zarówno jako studenci czy osoby z małym doświadczenie lub jako profesjonaliści.
Dlaczego warto pracować jako freelancer?
Pierwszym powodem, dla którego warto zostać freelancerem, jest sam tryb pracy. Tworzenie własnej marki i praca na własne nazwisko daje dużo większą motywację oraz jest bardziej komfortowa niż praca dla kogoś na etacie. Nie musimy również wziąć się lokalizacyjnie czy spełniać żadnych warunków oraz możemy samodzielnie decydować o tym, jakie zlecenia przyjmujemy, czy jak pracujemy. Praca jako freelancer to również doskonała możliwość pracy według własnego pomysłu. Niektóre osoby podróżują po świecie pracując zdalnie, inne pracują w domu, a jeszcze inne wynajmują biura i starają się stworzyć jak największą markę w branży. Kolejnym plusem jest szeroka możliwość zarabiania. Możemy tylko dorabiać w ten sposób, zarabiać porównywalne sumy do pensji czy w razie potrzeby pracować dłużej niż zarabiać większe sumy pieniędzy. Pracując na własne konto, nie musimy również przestrzegać zasad danej firmy, godzin pracy, marnować czasu na dojazdy do pracy czy współpracować z ludźmi, których nie wybieramy samodzielnie.
Jak możemy pracować jako freelancer? Zawody
Praca jako freelancer daje bardzo wiele możliwości. Są one głównie związane z internetem – ale wykonywanie profesji niezwiązanych z siecią przez internet również jest możliwe. Do najpopularniejszych profesji należy copywriting, tworzenie grafiki, usługi informatyczne, tłumaczenie tekstów, projektowanie stron internetowych, działania marketingowe czy wykonywanie prac biurowych. Jako freelancerzy możemy też oferować usługi szkoleniowe i korepetycje, doradztwo, usługi fotograficzne czy inne usługi – jeśli można je zaoferować przez internet.
Jak zacząć?
Rozpoczęcie pracy jako freelancer jest bardzo proste i nie wymaga od nas wiele. Jedynym elementem jest znanie się na danej czynności, choć i to można ominąć w pewien sposób. Możemy zapisać się na kurs i samodzielnie pozyskać wiedzę na temat danej branży. Możemy też wykonać kilka pierwszych zleceń za bardzo niską stawkę i rozpocząć pracę w ten sposób oferując niską jakość — a w miarę czasu zwiększać stawki i swoją wiedzę. W niektórych branżach takich jak np. copywriting czy fotografia możemy wdrażać się metodami prób i błędów stopniowo budując swoją pozycję.
Gdy “wejdziemy” już w daną branżę pierwszym krokiem, który powinniśmy zrobić to wykonanie swojego portfolio lub strony internetowej. Będzie to główny punkt, do którego będziemy zapraszać potencjalnych klientów. Warto zapłacić ok. kilkudziesięciu złotych za uruchomienie takiej strony, aby była ona profesjonalna. Warto umieścić na niej nasze prace, linki do realizacji, cennik czy ofertę.
Bardzo dobrym pomysłem, jeśli chcemy zacząć pracować jako freelancerzy, jest zapisanie się na dane forum tematyczne lub do grupy na portalach społecznościowych. W takich miejscach będziemy mogli porozmawiać z innymi freelancerami, dowiedzieć się jak całe przedsięwzięcie działa w praktyce oraz jak pracować. Możemy też uczestniczyć w webinariach, chatach czy panelach i przebywać w takim środowisku. Dzięki temu nawiążemy pierwsze kontakty i poznamy wiele cennych informacji.
Gdzie szukać zleceń?
Będąc już freelancerem, jedną z najważniejszych czynności jest szukanie zleceń i pozyskiwanie klientów. Dzięki temu mamy zlecenia i zarabiamy pieniądze. Pierwszym miejscem, gdzie możemy szukać klientów, są specjalne serwisy łączce freelancerów z klientami. Możemy tak wyszukiwać ogłoszenia i kontaktować się firmami bezpośrednio. Serwisy takie są darmowe i jest ich sporo w sieci. Zleceń warto również szukać na portalach społecznościowych np. na Faebooku w odpowiednich grupach lub prowadząc swój profil w social mediach. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest też, zostanie osobą rozpoznawalną, prowadząc np. swój kanał na YouTube, bloga czy profil stając się “celebrytami”. Pozwoli to zwrócić uwagę na nas i wybić się z tłumu. Wielu klientów tylko z tego powodu skontaktuj się z nami, gdyż nas zauważy w sieci i uzna, że jesteśmy najlepsi w danej branży.
Klientów możemy również szukać samodzielnie. Dobrym pomysłem jest wyszukanie firm i oferowanie im swoich usług bezpośrednio np. dzwoniąc do nich lub wysyłając e-maile. Warto też zamieszczać wiele ogłoszeń i oczekiwać aż to klienci samodzielnie zgłoszą się do nas. Ciekawym pomysłem może być też pozyskiwanie klientów z wyszukiwarki Google, pozycjonując swoją stronę. Jeśli jesteśmy w stanie przeznaczyć na to środki lub znamy się na tym, możemy pracować na jak najwyższą pozycję w wyszukiwarce i liczyć na to, że klienci samodzielnie wejdą na naszą stronę internetową.
Do bardziej zaawansowanych sposobów pozyskiwania klientów możemy zbliżyć również profesjonalną reklamę. Możemy wykupić ją i uruchomić np. w Google lub na Facebooku. Określając grupę docelową związaną z naszą branżą, możemy reklamować się w danej grupie, pozyskiwać wiele zleceń oraz komfortowo pozyskiwać klientów.