Darmowe wersje programów online

Darmowe edytory teksty i grafiki to dwa najczęściej używane typy programów. Służą one zarówno do pracy biurowej, nauki w szkole czy na studiach lub profesjonalistom do tworzenia zaawansowanych grafik i dokumentacji. Wiele osób przyzwyczajonych jest do edytorów zainstalowanych w komputerze i korzystania z nich właśnie offline. Bardzo ciekawą alternatywą dla komputerowych edytorów są edytory online które dostępne są na stronach internetowych, są darmowe i oferują równie wiele możliwości co te desktopowe. Czym zatem są edytory tekstowe i graficzne w internecie? Jak się ich używa? Co oferują? Czy warto z nich korzystać? Odpowiedzi i przydatne wskazówki poniżej.

Darmowe edytory tekstu i grafiki online — czym są?

Darmowe edytory tekstu i grafiki online to edytory, które mają formę serwisów internetowych i znajdują się w sieci. Aby z nich korzystać, nie musimy pobierać ich na nasz komputer, a wystarczy jedynie przejść na stronę www i zalogowanie się do nich — tak jak na konto e-mail. W sieci istnieje wiele różnych edytorów zarówno graficznych, jak i tekstowych oferowanych przez największe marki takie jak Google czy Microsoft. Są one darmowe, możemy korzystać z nich bez ograniczeń, czyli wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do internetu. Edytory takie mogą umożliwiać również pracę offline, czyli bez internetu z późniejszym zapisem danych w chmurze.

Ich zasada działania jest bardzo prosta. Po wybraniu danego edytora tekstu czy grafiki wystarczy przejść na stronę www, zalogować się i rozpocząć korzystanie z edytora. Mają one podobną formę do typowych edytorów komputerowych, dlatego używanie ich jest proste i intuicyjne. Możemy w nich tworzyć dokumentacje, formatować tekst, jak i korzystać z arkuszy kalkulacyjnych czy poszczególnych funkcji programów graficznych. Gdy stworzymy już nasz dokument, możemy go zapisać. Edytory takie oferują też miejsce w chmurze, dzięki czemu nie musimy pobierać dokumentów na nasz komputer. Gdy po wyjściu będziemy chcieli powrócić do edytora, wystarczy się do niego ponownie zalogować, a zastaniemy dokument w takim samym stanie, w jakim zamykaliśmy nasz edytor.

Same edytory nie odbiegają znacznie od wersji desktopowych. Oferują one podstawowe funkcjonalności, które dla większości użytkowników są wystarczające. Choć nie przeprowadzimy na nich zaawansowanych czynności operacyjnych, np. nie przeprowadzimy specjalnych formuł czy efektów potrzebnych profesjonalistom, w przeważającej większości przypadków takie edytory będą wystarczające. Ich siłą jest prostota, szybkość działania oraz funkcjonalność.

Zalety programów online

Zarówno edytory graficzne, jak i tekstowe online mają bardzo wiele korzyści i plusów. Pierwszym z nich jest sama internetowa forma. Dzięki niej nie musimy pobierać oprogramowania, instalować go ani konfigurować na komputerze. W razie potrzeby wystarczy zalogować się na stronie www i korzystać z nich. Edytory takie są darmowe, działają wszędzie tam, gdzie jest internet oraz są bardzo proste w obsłudze. Możemy używać ich zarówno do pracy, jak i nauki czy tworzenia swoich prywatnych dokumentów. Programy takie możemy uruchomić na dowolnym komputerze bez spełnienia wymagań sprzętowych oraz korzystać z nich za darmo co jest szczególnie ważne przy edytorach graficznych.

Ważnym plusem edytorów tekstowych, który przyda się szczególnie w celach biznesowych lub firmowych, jest możliwość udostępnienia pliku. Po utworzeniu dokumentu lub formularza możemy link do takiego pliku udostępnić dla naszych współpracowników. Osoby, które otrzymają taki link, będą mogły wejść do naszego dokumentu, np. wprowadzić zmiany lub się z nim zapoznać i zapisać dokument pozostawiając go innym osobom np. z firmy. Dzięki temu możemy prowadzić centralny punkt dokumentacji, wymienić się informacjami ze współpracownikami, wprowadzać zmiany dostępne dla wszystkich osób w firmie czy pracować z dowolnego miejsca na świecie. Programów takich z miejscem dyskowym warto również używać, jeśli często podróżujemy lub korzystamy z kilku urządzeń. Aby nie uzupełnić aktualnych kopii na wielu urządzeniach, wystarczy zalogować się do naszego edytora z dowolnego komputera czy telefonu a zawsze będziemy mieli dostęp do naszych aktualnych danych.

Darmowe edytory tekstu

Do najpopularniejszych edytorów tekstu online należą Google Doc i Microsoft Word Online. Oba edytory są darmowe, działają na podobnej zasadzie, oferują podobne funkcjonalności i są oferowane przez dwie największe marki IT. W obu przypadkach należy utworzyć darmowe konto i zalogować się a same edytory umożliwiają zapisywanie dokumentów w miejscu dyskowym online. Edycja tekstu odbywa się dokładnie tak samo, jak w edytorach na komputerze np. Open Office czy MS Word. Otrzymujemy do dyspozycji moduły plików tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, prezentacji itp. stworzone w nich dokumenty możemy zapisywać w popularnych rozszerzeniach np. .doc, .pdf czy. odt. które będą działały np. po wysłaniu e-mailem do kontrahenta.

Darmowe programy graficzne

Darmowe programy graficzne np. edytory grafiki lub do obróbki zdjęć działają na podobnej zasadzie co programy zainstalowane na naszym komputerze. Najbardziej znanymi są np. Photopea czy Fotor. Pierwszy program jest bardzo podobny do popularnego Photoshopa i oferuje podobną funkcjonalność. Dzięki niemu możemy pracować na warstwach, używać filtrów, wycinać elementy czy zmieniać poziomy kolorów, czyli wszystko to, co robimy w photoshop-ie, wyłączając zaawansowane funkcje. W Fotor, czyli programie do retuszu zdjęć możemy zmieniać poziomy kolorów, nakładać filtry, efekty czy zapisywać zdjęcia na komputerze. Choć oba programy nie posiadają zaawansowanych funkcji, bardzo dobrze spisują się, oferując podstawową oraz średnio zaawansowaną funkcjonalność. Programy takie umożliwia również zapisywanie zdjęć w różnych formatach zarówno takich jak. psd jak i png i jpg. Minusem programów graficznych online może być sytuacja, w której mamy do wgrania dużo zdjęć wysokiej rozdzielczości i w dużym rozmiarze a dysponujemy jedynie wolnym internetem. Przy LTE lub szerokopasmowym internecie nie powinniśmy mieć jednak problemu z wgrywaniem czy pobieraniem na dysk takich plików.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here