Budownictwo energooszczędne

Zastanawiasz się nad budową domu energooszczędnego lub pasywnego? W tym artykule dowiesz się kilku bardzo przydatnych informacji na ten temat.

Budownictwo mieszkaniowe obfituje obecnie w najróżniejszego typu nowoczesne rozwiązania sprzyjające oszczędzaniu energii. Obecnie ogromną popularnością cieszą się systemy rekuperacji, pompy ciepła, panele fotowoltaiczne oraz kolektory słoneczne. Wszystko to sprawia, że możliwe jest tworzenie budynków o minimalnym wręcz zapotrzebowaniu na energię.

Systemy rekuperacji

W budownictwie energooszczędnym rekuperacja stanowi istotny element. W tradycyjnych systemach wentylacji dużo energii cieplnej traconej jest na skutek nieustannej cyrkulacji powietrza w budynku. Usuwane z domu powietrze zawiera energię cieplną. Niestety jest ona tracona wraz usuwanym z budynku powietrzem. Rekuperatory pozwalają na odzysk tej energii. Jest ona wykorzystywana do podgrzewania zimnego powietrza napływającego do budynku. Cały proces odbywa się w urządzeniach nazywanych rekuperatorami. W urządzeniach tych oba strumienie powietrza stykają się ze sobą, dzięki czemu możliwa jest wymiana energii cieplnej. Dzięki temu instalacja grzewcza ma do wykonania dużo mniej pracy. Systemy rekuperacji są wyposażone również w oczyszczające powietrze filtry oraz nagrzewnice wstępnie podgrzewające powietrze. Co ciekawe rekuperatory zapewniają wymianę energii między powietrzem wywiewanym i wtłaczanym do mieszkania niezależnie od temperatury zewnętrznej. Pracują one również wtedy, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury – podczas letnich upałów. Rekuperatory niejako stabilizują temperaturę w mieszkaniu. W trakcie wysokich temperatur zewnętrznych system rekuperacji sprawia, że mieszkanie nie nagrzewa się zbyt szybko.

Pompy ciepła

Pompy ciepła to popularne urządzenia pozwalające na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii. Energia jest zgromadzona wszędzie wokół nas. Dzięki nowoczesnej technologii bez problemu możemy pozyskiwać energię cieplną z otaczającego nas powietrza, gruntu oraz zbiorników wodnych. Pompy ciepła dosłownie ‚tłoczą’ energię cieplną z jednego miejsca w drugie. W naszym kraju do najpopularniejszych należą powietrzne pompy ciepła Kraków. Są one stosunkowo niedrogie, ich montaż jest łatwy, wystarczy podobnie jak w przypadku klimatyzatorów zamontować jednostkę zewnętrzną oraz wewnętrzną. Pompa ciepła tworzy wraz z systemem rekuperacji energooszczędną instalację. Ogromnym atutem pomp ciepła jest wykorzystywanie w zasadzie niewyczerpanej energii zmagazynowanej w naturalnym środowisku. Pompa ciepła stanowić może główne źródło ciepła w budynku. Wielu inwestorów wraz z pompą ciepła decyduje się na montaż kondensacyjnego kotła gazowego, które w razie potrzeby może stanowić alternatywne źródło zasilania instalacji grzewczej. Powietrzne pompy ciepła mogą pracować przy ujemnej temperaturze nie przekraczającej kilkunastu stopni Celsjusza. W razie tak intensywnych mrozów powietrzna pompa ciepła może przestać działać, jej rolę przejmuje wtedy kocioł gazowy. Pompa ciepła jak każde urządzenie może od czasu do czasu ulec awarii, posiadanie drugiego urządzenia grzewczego zapewnia bezpieczeństwo i komfort mieszkańców budynku.

Kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne

Urządzenia tego typu pozwalają na wykorzystywanie odnawialnej energii zmagazynowanej w promieniach słonecznych. Kolektory zamieniają energię słoneczną w energię cieplną, natomiast panele fotowoltaiczne w energię elektryczną. O ile kolektory słoneczne mogą pracować na rzecz zasobów ciepłej wody użytkowej, o tyle panele fotowoltaiczne generujące energię elektryczną można wykorzystywać na najróżniejsze sposoby, ponieważ energia elektryczna jest uniwersalna. W domach energooszczędnych oraz budynkach pasywnych najczęściej wykorzystuje się kombinację różnych urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Pompy ciepła zapewniają darmową energię cieplną, natomiast panele fotowoltaiczne zapewniają niezbędną do ich pracy energię elektryczną.

Budownictwo pasywne jest niestety stosunkowo drogie. Z drugiej jednak strony budynek pasywny zapewnia niezwykle oszczędne korzystanie z domu. Inwestycja w budynek pasywny to inwestycja dożywotnia, obniżenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną do absolutnego minimum pozwala na niemal całkowite uniezależnienie się od tradycyjnych źródeł energii. W dobie obecnych wysokich cen surowców energetycznych i trudnej sytuacji na rynku surowców energetycznych taka niezależność staje się tym bardziej istotna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here