Do jakiej kwoty zarobku nie trzeba zgłaszać?
Do jakiej kwoty zarobku nie trzeba zgłaszać?

W Polsce istnieje ustalona minimalna kwota zarobku, poniżej której nie ma obowiązku zgłaszania dochodu do urzędu skarbowego. Ta granica jest corocznie aktualizowana i uzależniona od przeciętnego wynagrodzenia w kraju. W 2021 roku ta granica wynosi 8 000 zł brutto miesięcznie (poza okresem próbnym).

Kwota wolna od podatku

W Polsce każdy pracownik musi płacić podatki od swojego zarobku. Jednakże, istnieje pewna kwota wolna od podatku, czyli taka kwota za którą nie trzeba odprowadzać żadnych pieniędzy do państwa.

Kwota wolna od podatku wynosi 8 000 złotych rocznie i dotyczy wszystkich osób zatrudnionych na umowę o pracę lub umowy cywilnoprawne takie jak np. dzieło czy zlecenie.

Jeśli więc Twoje miesięczne dochody nie przekraczają około 667 złotych brutto to wtedy możesz cieszyć się tym że Twój przychód jest zwolniony z opodatkowania przez fiskusa.

Jednocześnie warto pamiętać że ta granica może ulegać zmianom wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia krajowego oraz wprowadzeniem nowelizacji prawa dotyczących wysokości tego progu zwolnienia.

Należy jednak pamiętać, że pomimo wyzwolenia spod obciążenia daninami publicznymi dla mniej zarabiających ludzi pozostaje wiele innych form opłacania różnego rodzaju składek – ZUSu (ubezpieczeń społecznych), NFZ itp., które są obligatoryjnym wymogiem prawymocnej działalności gospodarczej bądź formalno-prawnej relacji między organem wykonującym usługowo robotnika a samozatrudniającym się osobnikiem.

Pamiętaj też, że kwota wolna od podatku to nie jedyny próg zwolnienia z opodatkowania. Istnieje również takie pojęcie jak minimalne wynagrodzenie krajowe (Mikroprzedsiębiorcy i samozatrudniające osoby powinni wiedzieć o nim doskonale), które także jest granicą pomiędzy obowiązkiem płacenia podatków a ich brakiem.

Minimalne wynagrodzenie krajowe to najniższa stawka godzinowa brutto za pracę na terenie Polski. W 2021 roku taka stawka wynosi około 18 złotych brutto za każdą przepracowaną godzinę.

Oznacza to więc, że jeśli Twoja pensja miesięczna przekracza wysokość minimalnego wynagrodzenia krajowego – czyli około 2 800 złotych brutto – będziesz musiał odprowadzić część swojego zarobku do urzędu skarbowego jako podatek dochodowy PIT oraz inne obligatoryjne daniny państwowe np. ZUS lub Fundusz Pracy itp..

Warto jednak wspomnieć, że istnieją różnego rodzaju ulgi i odliczenia dzięki którym można zmniejszyć swój koszt działalności gospodarczej bądź formalno-prawnego charakteru relacji między wykonującym usługowo robotnika a jego kontrahentem.. Sposób uzyskania tejże informacji byłby tematem na osobny artykuł.

Podsumowując, kwota wolna od podatku to 8 000 złotych rocznie i dotyczy wszystkich osób zatrudnionych w Polsce. Jednocześnie warto pamiętać o minimalnym wynagrodzeniu krajowym oraz innych formach opodatkowania takich jak ZUS czy Fundusz Pracy. Wszystko to wpływa na wysokość naszych dochodów netto – tzn ile pieniędzy zostaje nam do dyspozycji po odprowadzeniu wszelakiego rodzaju danin publicznych.

Dlatego też każdy pracownik powinien zdawać sobie sprawę z tego co jest nim objęte a co nie, by móc lepiej planować swoje wydatki bieżące i przyszłe, ale także podejmować decyzje finansowe w sposób świadomy i korzystny dla siebie samego lub jego firmy.

Ostatecznie jednak najistotniejszym aspektem pozostaje posiadanie odpowiedniej ilości informacji dzięki czemu mamy szerszą perspektywę widzenia rzeczywistości biznesowej lub formalno-prawnej relacji między wykonującym usługowo robotnika a klientem bądź kontrahentem..

Wezwanie do działania: Sprawdź, do jakiej kwoty zarobku nie trzeba zgłaszać! Zapoznaj się z informacjami na stronie Perimet.pl.

Link tagu HTML :
Perimet.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here