Czy zakładając spółkę trzeba mieć działalność?
Czy zakładając spółkę trzeba mieć działalność?

Tak, zakładając spółkę w Polsce konieczne jest posiadanie działalności gospodarczej. Jest to warunek niezbędny do rejestracji przedsiębiorstwa jako osoby prawnej i rozpoczęcia oficjalnie działalności handlowej lub usługowej. Bez odpowiedniej formy prowadzenia biznesu, jaką jest jednoosobowa firma czy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), nie ma możliwości legalnego wykonywania działań na rynku oraz korzystania ze wszelkich uprawnień przysługujących podmiotom gospodarczym.

Wymagania formalne przy zakładaniu spółki

Czy zakładając spółkę trzeba mieć działalność?

Wymagania formalne przy zakładaniu spółki są istotnym elementem, który warto poznać przed podjęciem decyzji o założeniu własnej firmy. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy konieczne jest posiadanie już prowadzonej działalności gospodarczej w momencie rejestracji spółki. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od kilku czynników.

Po pierwsze, rodzaj planowanej przez nas formy prawnej ma wpływ na wymagane dokumenty oraz procedury związane ze zgłoszeniem do rejestru. Zakładając jednoosobową firmę jako przedsiębiorca indywidualny lub korzystając ze wsparcia kogoś bliskiego np.: wspólnika – musimy posiadać NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej) oraz REGON (Rejestr Gospodarki Narodowej). Jeśli natomiast decydujemy się na utworzenie innej struktury organizacyjnej takiej jak: Sp.z o.o., S.A., komandytowa itp., proces ten będzie bardziej skomplikowany i czasochłonny.

Po drugie, ważną rolę odgrywa wybrana forma opodatkowania naszej przyszłej firmy – VAT-owiec czy ryczałtowiec? Od tego uzależniona jest m.in. potrzeba spełnienia określonych warunków aby móc legalnie rozpocząć działalność gospodarczą.

Po trzecie, warto pamiętać o tym, że rejestracja spółki wymaga wniesienia określonego kapitału zakładowego. Kwota ta jest uzależniona od rodzaju wybranej przez nas formy prawnej oraz ustalonego statutu spółki. Jeśli jednak nie mamy jeszcze swojej firmy a jednocześnie chcemy zainwestować w nową strukturę organizacyjną – możemy skorzystać z pomocy inwestora lub po prostu czekać na rozwiązanie tego problemu do czasu osiągnięcia odpowiedniego stanowiska finansowego.

Podsumowując – przy zakładaniu własnej firmy należy dokładnie przeanalizować posiadane już dokumenty i warunki jakie musimy spełnić przed przystąpieniem do rejestracji. Posiadanie prowadzonej wcześniej działalności może ułatwić nam proces założenia kolejnego biznesu ale nie jest to koniecznym elementem (w przypadku utworzenia nowej struktury). Ważne aby być dobrze przygotowanym formalnie i posiadały plan co dalej robi ze swoją firmą czyli np.: jaki będzie cel jej istnienia? Jakimi produktami bądź usługami będziemy się zajmować? Kto będzie tworzył nasz zespół pracowników?

Ostatecznie decyzja o założeniu własnej firmy powinna wynikała głównie z pasji oraz umiejscowionych w nas celów, a wymagania formalne powinny być jedynie kwestią do rozwiązania. Dlatego warto dokładnie poznać wszystkie zasady i procedury aby móc skutecznie przeprowadzić proces rejestracji spółki oraz osiągnąć zamierzone cele biznesowe.

Tak, zakładając spółkę trzeba mieć działalność. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Kafejerzy.pl – specjalisty od założenia firm! Oto link tagu HTML: Kliknij tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here