Czy od każdej działalności płaci się składkę zdrowotną?
Czy od każdej działalności płaci się składkę zdrowotną?

W Polsce obowiązek płacenia składki zdrowotnej dotyczy większości osób prowadzących działalność gospodarczą. Jednakże, istnieją pewne wyjątki od tego zasadniczego obowiązku. W poniższym tekście omówimy kto jest objęty opłatami i jakie są możliwości uniknięcia ich uiszczenia.

Płatnicy składek zdrowotnych

Czy od każdej działalności płaci się składkę zdrowotną?

Kiedy zaczynamy prowadzić własną działalność gospodarczą, często nie wiemy wszystkiego na temat obowiązkowych opłat i podatków. Jednym z nich jest składka zdrowotna. Ale czy faktycznie trzeba ją opłacać we wszystkich przypadkach?

Odpowiedź brzmi: tak i nie. Wszystko zależy od rodzaju prowadzonej przez nas działalności oraz formy jej wykonywania.

Osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze muszą odprowadzać składki zdrowotne do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Jest to tzw. ubezpieczenie dobrowolne, które wynosi około 9% minimalnej krajowej pensji brutto za miesiąc poprzedni – w roku 2021 równa się ona kwocie 540 zł brutto.

W przypadku spółek kapitałowych (np. Spółka Akcyjna lub Spółka Z ograniczoną odpowiedzialnością) sytuacja wygląda trochę inaczej – tutaj firma ma obowiązek płacenia składek bezpośrednio za swoich pracowników jako ich pracodawca oraz sama może być uważana za osobę samozatrudnioną i również odprowadzać te należności do NFZ-u.

Jeśli jednak decydujesz się na rozpoczęcie pracy jako freelancer, a Twoje dochody wynikają z umów o dzieło lub umów cywilnoprawnych (tzw. B2B), to nie musisz odprowadzać składek zdrowotnych do NFZ-u.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku prowadzenia działalności rolniczej – osoby wykonujące pracę na własnej ziemi są zwolnione z płacenia składek zdrowotnych. W tym przypadku ubezpieczenie od chorób zawodowych jest opłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

Oczywiście istnieją również pewne kategorie osób, które mają prawo do bezpłatnego leczenia i nie muszą dokonywać wpływów na fundusz: np. dzieci poniżej 18 roku życia czy też emeryci powyżej 75 lat.

Warto jednak podkreślić, że brak obowiązkowego odprowadzania składki zdrowotnej może wiązać się ze znacznie mniejszymi świadczeniami medycznymi – jeśli coś nam się przydarzy to będziemy mogli korzystać jedynie z usług publicznego systemu opieki medycznej oraz placówek prywatnych po wcześniejszych zapowiedziach ich kosztami

Pamietajmy także o tym że warto regularnie kontrolować stan swoich należności i być odpowiedzialnym za rozliczenia przed ZUS-em; unikniemy wtedy niestety niespodzianek jakimi sa kontrole urzędników zajmujących się monitorowaniem wypełniania przez nas swoich obowiązków.

Podsumowując, składka zdrowotna jest zazwyczaj opłacana we wszystkich przypadkach prowadzenia działalności gospodarczej. Jednakże istnieją wyjątki od tej reguły – freelancerzy i osoby wykonujące pracę na własnej ziemi nie są zobligowane do płacenia tych należności. Ważne jednak aby regularnie kontrolować stan rozliczeń oraz pamiętać że brak odprowadzania składek może wiązać sie ze znacznie mniejszym zakresem świadczen medycznych jakie możemy otrzymać gdy coś nam się przydarzy

Tak, od każdej działalności gospodarczej należy płacić składki na ubezpieczenie zdrowotne. Zachęcam do zapoznania się z ofertą BystrOglow – https://www.bystroglow.pl/. Tutaj znajdziesz wiele informacji dotyczących prowadzenia własnej działalności oraz możliwości korzystania z usług księgowych i doradczych. Zapraszamy!

Link do BystrOglowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here