Szukanie pracy w internecie

Szukanie pracy to przeważnie dość trudny okres. Gorączkowo szukamy wtedy korzystnych ofert, które pozwolą zdobyć dobrą pracę i nie zawsze znajdujemy je od razu. Jednym z najlepszych sposobów szukania pracy jest internet, w którym znajdziemy wiele różnego rodzaju możliwości. W tym tekście przedstawiamy różne miejsca w sieci, do których warto “zajrzeć” szukając pracy. Podpowiadamy też, które lokalizacje w sieci zawierają najlepsze oferty i których nie powinniśmy pomijać.

Strony www firm i marek

Pierwszym miejscem, jakie powinniśmy odwiedzić podczas poszukiwania pracy w internecie, są bezpośrednio strony www firm i marek. Wiele osób nie wchodzi na nie, szukając jedynie ofert pracy na portalach ogłoszeniowych. Część firm jednak w pierwszej kolejności dodaje ogłoszenia na swoich stronach lub korzysta z wewnętrznej bazy CV. Na stronach www np. sieci odzieżowych czy biur podróży możemy znaleźć aktualne oferty pracy. Jeśli nie ma takiej, która nam odpowiada, warto też zostawić swoje cv i uzupełnić formularz zgłoszeniowy. Bardzo często zdarza się, że na mniej eksponowane stanowiska firmy wybierają jedynie kandydatów z własnej bazy cv i nieumieszczają ogłoszeń. Dzięki pozostawieniu zgłoszenia i cv – jeśli zależy nam na pracy w sklepie odzieżowym, możemy otrzymać kilka telefonów z ofertą pracy i zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Systemy takie posiadają wszystkie największe sieci światowe z różnych branż, oraz także mniejsze firmy.

Grupy tematyczne w social mediach

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia przy poszukiwaniu pracy są grupy tematyczne w social mediach. Facebook posiada bardzo wiele takich grup, na których znajdują się liczne ogłoszenia o pracy. Są one kategoryzowane ze względu na branżę, lokalizację lub po prostu są ogólnymi grupami. W takich miejscach możemy w zależności od regulaminu pozostawić swoje ogłoszenie lub skorzystać z wielu ogłoszeń różnych firm. Aby dołączyć do takiej grupy, nie musimy płacić za to, ani spełniać żadnych innych wymogów. Dzięki temu rozmawiając ze znajomymi i spędzając czas w social mediach, możemy jednym kliknięciem przejrzeć wiele ciekawych ofert pracy. Warto jednak uważać na kontakty w social mediach, gdyż ogłoszenia takie w większości przypadków nie są sprawdzane, czy moderowane. Nasze dane powinniśmy np. w formie cv podać jedynie, gdy przesyłamy je na oficjalny adres e-mail firmy.

Portale ogłoszeniowe

Zdecydowanie pierwszym miejscem pod względem popularności z licznymi ogłoszeniami o pracę są portale ogłoszeniowe. Zawierają one najwięcej ofert z różnych branż i bardzo prosto się z nich korzysta. Są też przeważnie pierwszym wyborem osób, które szukają pracy, a ich działanie zna każda osoba szukająca kiedykolwiek pracy. Pomimo dużej popularności warto podać i odnośnie do tego miejsca kilka wskazówek. Warto wysyłać swoje podania w dużej liczbie. Im więcej wyślemy podań, tym większa szansa na kontakt zwrotny. Częstym błędem popełnianym przez osoby poszukujące pracy jest też przeglądanie tylko jednego czy dwóch portali ogłoszeniowych. W rzeczywistości jest ich przynajmniej kilka — kilkanaście. Na tych mniej popularnych również znajdziemy liczne oferty, a niektórzy pracodawcy ogłaszają się tylko na jednym np. mniej popularnym portalu. Również na portalach lokalnych — informacyjnych znajdziemy przeważnie działy “praca”, dlatego warto przejrzeć też i te portale.

Fora internetowe — lokalne, branżowe, tematyczne

Miejscem, które traci regularnie swoją popularność, a lata świetności ma już za sobą, są fora internetowe. Jednak pomimo tego, że nie są już centrum sieci, jak miało to miejsce jeszcze kilka lat temu, warto zaglądać również na fora internetowe. Z pewnością będą to fora internetowe poświęcone pracy i zatrudnieniu. Zakładki “praca” możemy też spotkać na forach tematycznych związanych stricte z pracą. Dobrym pomysłem jest także odwiedzanie lokalnych for w poszukiwaniu właśnie takich ogłoszeń. Dużą liczbę ofert o pracy posiadają fora biznesowe. Wiele osób pomija takie fora, uważając, że są przeznaczone jedynie dla osób prowadzących biznes, co jest nieprawdą. Korzystanie z for internetowych jest darmowe szybkie i poręczne. Wystarczy tylko założyć konto, aby móc nawiązywać kontakt z innymi użytkownikami — choć nie jest to potrzebne, gdy ogłoszenia są publiczne i zmieszany jest w nich adres e-mail. W takich miejscach możemy również uczestniczyć w dyskusjach oraz porozmawiać z innymi użytkownikami. Taka wymiana zdań może dostarczyć nam bardzo dużo przydatnej wiedzy np. o firmach które aktualnie rekrutują czy ofertach pracy.

Aplikacje mobilne na smartfona

Jednym z najmniej popularnych sposobów szukania pracy jest korzystanie z aplikacji mobilnych. Wbrew pozorom również w takich aplikacjach znajdziemy wiele ciekawych ofert. Są one dostępne za darmo do zainstalowania tak jak inne aplikacje czy gry. Nie warto korzystać z płatnych aplikacji, gdyż często nie mają do zaoferowania nic ponadto co portale w sieci czy inne darmowe aplikacje. Jeśli jesteśmy fanami smartfonów, warto skorzystać z takiego rozwiązania.

Na jakie oferty nie warto odpowiadać?

Szukając pracy w internecie, warto również pozostać ostrożnym i nie odpowiadać na pewne oferty. W sieci anonimowość i duże zainteresowanie pracą kusi również przestępców, którzy starają się ten fakt wykorzystać. Z pewnością nie warto dzwonić na numery niestandardowe, które są pozostawiane w ogłoszeniu. Numery dłuższe niż 9 cio cyfrowe lub z kierunkowym innymi niż +48 (Polska) mogą być bardzo drogie. Są to najczęściej numery premium z Wybrzeża Kości Słoniowej czy USA gdzie minuta rozmowy może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. Nie warto odpowiadać też na ogłoszenia oferujące kilka — kilkanaście tysięcy płacy bez wymagań, wykształcenia lub niemających wyszczególnionych zakresów pracy. Z pewnością są to oszustwa. Kolejną przestrogą, którą powinniśmy wziąć sobie do serca to wysyłanie danych osobowych. O ile w CV umieszczone są wszystkie potrzebne dane takie jak imię, nazwisko, numer telefonu czy adres e-mail, o tyle wysyłanie dodatkowych danych nie jest konieczne. Jeśli zostaniemy poproszeni o przesłanie numeru pesel, numeru konta bankowego, skanu dowodu osobistego czy imion rodziców itp. zdecydowanie należy odmówić. Są to dane niepotrzebne w rekrutacji, a umożliwiają zaciągnięcie np. pożyczki na nas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here