Jaki ryczałt dla księgowych?
Jaki ryczałt dla księgowych?

Jaki ryczałt dla księgowych to stała kwota wynagrodzenia, którą otrzymuje pracownik za wykonanie określonej pracy. W przypadku księgowości może dotyczyć np. prowadzenia jednej firmy przez cały rok podatkowy lub miesięcznego rozliczania VAT-u dla kilku firm. Ryczałt jest alternatywnym modelem wynagradzania wobec tradycyjnych stawek godzinowych czy umów zlecenia i cieszy się coraz większą popularnością w branży usługowej, również wśród specjalistów ds. finansowych i księgowych.

5 najważniejszych informacji o ryczałcie dla księgowych

Jaki ryczałt dla księgowych?

Rozliczenie podatkowe jest jednym z najważniejszych elementów prowadzenia działalności gospodarczej. Księgowość to dziedzina, która zajmuje się właśnie tym obszarem i zapewnia poprawne rozliczenie finansowe firmy. Jedną z form opodatkowania są tzw. ryczałty, które stanowią prostszy sposób na rozliczenie podatku dochodowego.

W przypadku księgowej/księgowego istnieją dwa rodzaje ryczałtu: klasyczny oraz od przychodu ewidencjonowanego (OPE). Oba modele mają swoje wady i zalety, dlatego warto poznać piątkę najważniejszych informacji o każdym z nich:

1) RYCZAŁT KLASYCZNY – czyli metoda obciążająca przedsiębiorców stałą kwotą miesięczną lub roczną bez względnej wielkości przychodu uzyskanego przez firmu.

Korzyści:
– Prosta forma rozliczeń
– Brak konieczności prowadzenia szczegółowych dokumentacji dotyczących kosztów
– Stała stawka do końca roku

Wady:
– Wysoka cena abonamentu miesięcznie lub rocznie – niekorzystne dla małych firm.
-Na początek działalność może być droga ze względem wydatków na usługach doradczych
2) OD PRZYCHODU EWIDENCJONOWANEGO (OPE) – to forma ryczałtu, która zezwala na odliczenie kosztów uzyskania przychodu.

Korzyści:
– Brak wymogu opłacania stałej stawki podatku
– Możliwość rozliczania kosztów w pełni lub częściowo
– Optymalizacja podatkowa dla firm o różnym poziomie dochodowym

Wady:
-Konieczność prowadzenia szczegółowej ewidencji dotyczącej zarówno przychodów jak i wydatków
-Wykorzystanie tej metody nie jest korzystne dla mało rozwiniętych przedsiębiorstw

3) WYSOKOŚĆ RYCZAŁTU – Zarówno klasyczny ryczałt jak i OPE mają swoje ceny. Dla klasyka cena wynosi 1/12 minimalnego wynagrodzenia za pracownika, natomiast wysokość kwoty miesięcznej do zaplaty w przypadku stosowania Od Przychodu Ewidencjonowanego ustalana jest indywidualnie przez urząd skarbowy.
4) WARUNKI STOSOWANIA – Obecnie możemy stosować te dwa rodzaje ryczału tylko jeśli nasze obroty nie przekraczają określonej wartości. W przypadku klasycznego modelu limit ten to 2 mln zł netto rocznie a inwestorzy mogą być jedynymi wspólnikami firmy. Natomiast dopuszczone są również spółki cywilne, w których co najmniej jeden z wspólników jest osobą fizyczną. W przypadku OPE limit wynosi 1 mln zł netto rocznie.
5) KIEDY STOSOWAĆ – Ryczałt to dobra opcja dla początkujących firm oraz małych przedsiębiorstw o niskim poziomie obrotów lub prostym sposobie prowadzenia biznesu. Ważnymi czynnikami powinny być także koszty i rodzaj działalności – niektóre branże są bardziej skomplikowane pod względem rozliczeń finansowych.

Podsumowując, wybór ryczałtu jest decyzją indywidualną każdego inwestora, która powinna być poprzedzona dokładnym zapoznaniem się z zaletami i wadami obu modeli a także ze swoimi potrzebami i wymaganiami jako właściciel firmy. Nie warto jednak lekceważyć tego elementu opodatkowania gdyż może on wpływać na kondycję finansową naszej organizacji a przede wszystkim kształtować jej wiarygodność na rynku usług czy produktów 

Wezwanie do działania: Sprawdź, jaki jest aktualny ryczałt dla księgowych i skorzystaj z oferty na prezenty dla swoich bliskich na stronie https://www.prezentbox.pl/.

Link tagu HTML : PrezentBox

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here