Jak inflacja zjada kredyt?
Jak inflacja zjada kredyt?

Inflacja to zjawisko polegające na wzroście ogólnego poziomu cen w gospodarce. Wpływa ona również na wartość pieniądza i kredytów udzielanych przez banki. Jak dokładnie inflacja wpływa na koszty spłaty kredytów? O tym będzie mowa w dalszej części tekstu.

Wpływ inflacji na raty kredytowe

Inflacja jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na gospodarkę. Wzrost cen dóbr i usług prowadzi do zmian w wielu dziedzinach życia, a także ma wpływ na rynek kredytowy. Jakie konsekwencje niesie ze sobą inflacja dla osób posiadających kredyty?

Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na to, że inflacja powoduje spadek siły nabywczej pieniądza. Oznacza to tyle, że za te same pieniądze można kupić coraz mniej produktów lub usług niż wcześniej. Co więcej, wzrost kosztów produkcji skłania firmy do podnoszenia swoich cen – przecież muszą zarobić wystarczającą ilość pieniędzy by utrzymać się przy życiu.

W przypadku kredytobiorców oznacza to wyższe raty ich pożyczek hipotecznych czy samochodowych oraz niemożność odłożyć znacznie większą sumę gotówki niż dotychczas (bądź też trudności w osiągnięciu takiego celu).

Ponadto wysoka stopa inflacji może skutkować obniżeniem zdolności kredytowej danej osoby – bank nie będzie chciał udzielić finansowania osobom które są bardziej zagrozone brakiem możliwości zwrotu zadłużeń.

Z drugiej strony jednak korzystne warunki polityczno-gospodarcze mogą wpłynąć na obniżenie stóp procentowych przez banki centralne, co prowadzi do niższych rat kredytów i ułatwia spłacanie zadłużeń.

Warto zwrócić uwagę również na fakt, że inflacja może mieć pozytywny skutek dla osób posiadających stałe dochody. Wzrost cen produktów powoduje podniesienie wartości wynagrodzeń oraz emerytur – osoby które mają stałą pracę czy regularną rentę nie muszą więc martwić się o utrzymanie swojego standardu życia (przy założeniu braku wzrostu kosztów innych wydatków).

Podsumowując – jakość naszego życia jest w dużej mierze uzależniona od stanu gospodarki kraju. Inflacja to jeden z najważniejszych czynników wpływających zarówno na rynek pracy jak i finansowy. Dlatego też dobrze abyśmy zdawali sobie sprawe ze wszystkich aspektow otaczajacych ten problem by móc podejmować właściwe decyzje dotyczące naszej przyszłości finansowej ale także politycznej.

Wezwanie do działania: Zwróć uwagę na to, jak inflacja wpływa na Twoje kredyty i zacznij działać już teraz! Sprawdź poradnik dotyczący tego tematu na stronie ChiliChilly.pl.

Link tag HTML : ChiliChilly

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here