kredyt ekologiczny

Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki uwzględniają w swoim programie na lata 2021-2027 nowy instrument finansowy przeznaczony na modernizacje infrastruktury energetycznej. Kredyt na cele ekologiczne umożliwia sfinansowanie do 80% kosztów kwalifikowanych w zakresie inwestycji zwiększających energooszczędność firm. Organizacjami uprawnionymi do ubiegania się o dotację są następujące podmioty gospodarcze:

  • mikroprzedsiębiorstwa – liczące mniej niż 10 pracowników
  • małe przedsiębiorstwa – o rocznych obrotach nie większych niż 10 mln euro, liczących mniej niż 50 pracowników
  • średnie przedsiębiorstwa – o rocznych obrotach nie większych niż 50 mln euro, liczących mniej niż 250 pracowników
  • Small mid-caps – o rocznych obrotach nie większych niż 100 mln euro, liczące poniżej 500 pracowników
  • Mid-caps – zatrudniające maksymalnie 3 tysiące pracowników

Warto pamiętać, że każdy z wyżej wymienionych podmiotów musi prowadzić działalność na terenie Polski oraz posiadać zdolność kredytową.

Jak wnioskować o kredyt ekologiczny?

W odróżnieniu od tradycyjnych kredytów inwestycyjnych, instrument finansowy FENG na innowacje technologiczne jest przyznawany przez banki komercyjne. Następnie, Bank Gospodarstwa Krajowego spłaca podjęte zobowiązane w ustalonym wcześniej zakresie. W związku z powyższym wnioskowanie o dotację uwzględnia poniższe kroki:

  • Uzyskanie promesy dotyczącej udzielenia kredytu przez bank komercyjny (alternatywnie zawarcie warunkowej umowy kredytowej)
  • Złożenie wniosku o dofinansowanie projektu do BGK
  • Podpisanie przez przedsiębiorcę umów udzielenia kredytu technologicznego z bankiem komercyjnym oraz umowy o dofinansowanie z BGK (po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku).
  • Realizacja działań inwestycyjnych i rozliczenie projektu

Jakie obszary obejmuje kredyt na cele ekologiczne?

Inwestycje planowane przez przedsiębiorców ubiegających się o kredyt na cele ekologiczne muszą przyczyniać się do zwiększenia efektywności energetycznej firmy. Lista działań, które kwalifikują się do dotacji obejmuje m.in. termomodernizację budynków, instalację nowoczesnych źródeł ciepła czy też systemów klimatyzacji/wentylacji, inwestycje w dobra niematerialne (prawa własności/oprogramowanie) czy też zakup maszyn usprawniających funkcjonowanie linii produkcyjnych.

Dokonaj analizy potencjału Twojego przedsiębiorstwa

Jeśli interesuje Cię kredyt na cele ekologiczne, lecz nie masz pewności czy Twoje przedsiębiorstwo spełnia określone w regulaminie wymagania, skorzystaj z rzetelnego wsparcia partnerów zewnętrznych. GS Energia legitymuje się wieloletnim doświadczeniem w zakresie pozyskiwania środków inwestycyjnych w ramach dotacji unijnych i oferuje kompleksową pomoc na każdym etapie ubiegania się o kredyt.

Niezależnie od tego czy potrzebujesz wsparcia w zakresie przeprowadzenia audytu energetycznego, przygotowania dokumentów aplikacyjnych, określenia zakresu inwestycji, analizy kosztów kwalifikowanych czy też rozliczenia projektu, eksperci reprezentujący GS Energia pozostają do Twojej dyspozycji. Dzięki zaangażowaniu unijnych środków oraz współpracy ze sprawdzonym partnerem zewnętrznym, transformacja energetyczna Twojego przedsiębiorstwa przebiegnie po Twojej myśli.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here