Jak handlować akcjami

Inwestycja w akcje na giełdzie to jeden z najpopularniejszych sposobów ulokowania kapitału. Aby osiągnąć sukces i ograniczyć ryzyko z tym związane, należy mieć na uwadze kilka wskazówek. W poniższym artykule szczegółowo objaśniamy, w jaki sposób należy handlować akcjami. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego początkującego inwestora. Zapraszamy do lektury.

Czym jest giełda?

Giełda papierów wartościowych jest miejscem zrzeszającym osoby kupujące oraz sprzedające rozmaite papiery wartościowe. Jednym z najpopularniejszych typów papierów wartościowych są akcje. Każdy, kto zaopatruje się w akcje, staje się współwłaścicielem danej spółki, która je wyemitowała. Fakt posiadania akcji daje również prawo do pobierania cyklicznej dywidendy, czyli specjalnej gratyfikacji finansowej.

Na inwestycję w akcje decyduje się bardzo wiele osób. Duża popularność akcji umotywowana jest m.in. bardzo wysoką inflacją. Wiele osób szuka możliwości lokowania kapitału, aby w ten sposób uchronić swoje oszczędności przed utratą wartości. Aby handlować na giełdzie, trzeba skorzystać z usług brokera. Jednym z profesjonalnych brokerów jest Saxo broker, który działa na rynku od wielu lat. 

Warto wskazać, że na giełdzie można kupować nie tylko akcje, ale też szereg innych papierów wartościowych, np. obligacje czy kontrakty CFD. Należy też wiedzieć, że bez względu na to, które papiery wartościowe zdecydujemy się zakupić, powinniśmy mieć na uwadze fakt, iż istnieje ryzyko utraty wszystkich zainwestowanych funduszy. Każdy inwestor powinien w pierwszej kolejności, zanim zrealizuje jakąkolwiek inwestycję giełdową, dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego, jakie zasady panują na giełdzie oraz od czego zależą ceny akcji.

Inwestycja w akcje – od jakiej kwoty można rozpocząć swą przygodę?

Od jakiej kwoty można rozpocząć swoją przygodę z giełdowymi inwestycjami w akcje? Tego rodzaju pytania zadaje sobie wiele osób. Tak naprawdę do tego, by móc grać na giełdzie, nie trzeba posiadać dużych pieniędzy. Pojedyncze akcje można otrzymać naprawdę bardzo tanim kosztem. Najważniejsze jest to, jaki wzrost zostanie osiągnięty przez spółki, których akcje zdecydowaliśmy się kupić. Gdy sprzedamy akcje spółek, których notowania wzrosły, możemy zyskać dużo. Wiadome jest jednak to, że wszystkie transakcje obarczone są bardzo wysokim poziomem ryzyka.

Wartość posiadanych przez nas akcji może znacząco się zmienić – także spaść, co sprawi, że nasza inwestycja okaże się wówczas niepowodzeniem. Z tego powodu początkujący inwestorzy mający niewielką wiedzę na temat uwarunkowań rządzących tym rynkiem powinni początkowo inwestować w akcje niewielkie kwoty.

Dywersyfikacja – dlaczego jest tak istotna?

W celu osiągnięcia sukcesu na giełdzie i ograniczyć ryzyko towarzyszące realizowanym inwestycjom, należy zdecydować się na dywersyfikację. Chodzi o to, że kupujemy różne typy akcji – np. takie od firm z branży technologicznej, bankowej, odzieżowej, spożywczej itd. 

Mając różnorodne akcje nasz portfel inwestycyjny staje się zdywersyfikowany. Dzięki temu istnieją większe szanse na to, że odniesiemy sukces. Zazwyczaj jest tak, że w momencie, gdy notowania spółek z poszczególnych sektorów tracą, to jednocześnie zyskują inne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here