Ile osób nie spłaca kredytu hipotecznego?
Ile osób nie spłaca kredytu hipotecznego?

Według danych na koniec 2020 roku, w Polsce około 4% posiadaczy kredytów hipotecznych miało zaległe płatności. Oznacza to, że blisko 60 tysięcy osób nie spłaca swoich rat i znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Warto jednak zaznaczyć, że ogólna sytuacja na rynku kredytowym jest stabilna i większość klientów terminowo reguluje swoje zobowiązania.

Statystyki niepłacących kredytobiorców hipotecznych w Polsce

Ile osób nie spłaca kredytu hipotecznego? To pytanie nurtuje wielu ludzi, którzy zaciągnęli takie pożyczki lub chcą je wziąć. Czy sytuacja na rynku jest stabilna czy może odnotowujemy wzrost liczby niesolidnych dłużników?

Według najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego (NBP) za drugi kwartał 2021 roku średni wskaźnik przeterminowania rat kredytów mieszkaniowych wynosił 2,3%. Oznacza to, że z ponad trzech milionów zawartych umów o pożyczenie pieniędzy pod zastaw nieruchomości około 70 tysięcy klientom grozi utrata mieszkania.

Nie jest to jednak dramatyczne zagrożenie dla branży bankowej i jej kondycji finansowej. Jak wyliczono w raporcie NBP „Analiza ryzyka systemowego”, wartość udzielonych przez polskie banki kredytów hipotecznych stanowiła tylko niecałe dwukrotności ich kapitału własnego.

Warto też pamiętać o tym, że zarówno instytucje finansowe jak i sami potencjalni dłużnicy są bardziej ostrożni niż jeszcze kilkanaście lat temu przy podejmowaniu decyzji dotyczących zadłużeń na cele mieszkaniowe. Zmniejszone zostały limity wysokości przyznanego kredytobiorcom limitówek oraz ukrócono okresy spłaty.

Nie zmienia to faktu, że każdy przypadek niespłacania pożyczki jest dla banku stratą i musi być skrupulatnie rozpatrywany. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że w Polsce dłużnicy hipoteczni są znacznie mniej liczni niż w innych krajach europejskich.

Dane przedstawione przez Eurostat pokazują bowiem, że średnia stopa niezdolności do regulowania rat wynosiła we wszystkich państwach członkowskich UE-27 aż 3%. Najwyżej notowane były przypadki takich problemów finansowych w Grecji (9%), Hiszpanii (6%) oraz Szwecji (5%).

W polskim sektorze bankowym najwięcej trudności ze spłatami rat odnotowywało się pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wynikało to głównie z braku wystarczających informacji o zdolności kredytowej klientów czy też ich niestabilnej sytuacji zawodowej lub życiowej. Obecna sytuacja wygląda już zupełnie inaczej – instytucje udzielające pożyczek mają dostęp do szczegółowych danych dotyczących potencjalnego dłużnika i jego możliwości spłaty zadłużeń.

Oczywiście nie można zapominać również o wpływie pandemii koronawirusa na kondycję rynku mieszkaniowego oraz samych klientów. W wielu przypadkach utrata pracy, zmniejszenie wynagrodzenia czy też dodatkowe wydatki na leczenie lub inne potrzeby wpłynęły negatywnie na sytuację finansową ludzi.

Warto jednak podkreślić, że banki nie pozostają obojętne wobec takich problemów i starają się oferować swoim klientom rozwiązania umożliwiające uniknięcie kłopotliwej dla obydwu stron procedury windykacji długów. Wiele instytucji proponuje programy restrukturyzacyjne – polegające np. na przedłużeniu okresu spłaty zadłużeń czy też zawieszeniu ich regulowania przez pewien czas.

Podsumowując – choć zdarzają się przypadki niespłaconych rat pożyczek hipotecznych, to stan ten jest znacznie mniejszy niż jeszcze kilka lat temu oraz odnotowywany w innych państwach europejskich. Banki są coraz bardziej ostrożne przy udzielaniu kredytów a sami potencjalni dłużnicy mają dostęp do szczegółowych informacji dotyczących warunków spłat oraz możliwości skorzystania z różnego rodzaju programów pomocowych.

Wezwanie do działania: Sprawdź, ile osób nie spłaca kredytu hipotecznego i zabezpiecz swoją przyszłość finansową. Skorzystaj z usług profesjonalnego doradcy finansowego lub banku i omów możliwości rozwiązania problemów ze spłatą zadłużenia. Nie zwlekaj!

Link tag HTML: Cinnabon

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here