Tak, rodzic może być poręczycielem w niektórych przypadkach. Poręczenie to umowa pomiędzy dłużnikiem a poręczycielem, zgodnie z którą ten drugi gwarantuje spłatę zadłużenia w razie niemożności jej uregulowania przez pierwotnego dłużnika. W wielu sytuacjach instytucje finansowe wymagają od osoby ubiegającej się o kredyt lub pożyczkę posiadania poręczyciela – czyli innej osoby, która bierze na siebie odpowiedzialność za spłatą zadłużenia w razie potrzeby. Rodzic może pełnić rolę takiego poręczyciela dla swojego dziecka lub dorosłych dzieci np. przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny albo samochodowy etc.. Jednakże przed podjęciem decyzji warto dokładnie przemyśleć wszelkie konsekwencje i ryzyka wynikające ze współpodpisywania dokumentów finansowych jako porękca osobisty innego czynnika mającego wpływa na jego zdolność do wykonania tych obietnic (np: zmiana dochodu itp.)

Jakie są konsekwencje bycia poręczycielem dla rodziców?

Czy rodzic może być poręczycielem? Ta kwestia jest często zadawana przez osoby, które chcą wziąć pożyczkę lub kredyt. Bycie poręczycielem oznacza przejęcie odpowiedzialności za spłatę długu, jeśli pożyczkobiorca nie będzie mógł go uregulować. Jednakże decyzja o zostaniu poręczycielem powinna być bardzo przemyślana, ponieważ wiążą się z nią pewne konsekwencje dla rodziców.

Po pierwsze, bycie poręczycielem może wpływać na zdolność kredytową rodzica. Jeśli dziecko nie będzie w stanie spłacić swojego długu i to rodzič musi zapewnić pokrycie kwoty należnej do banku czy instutucji finansowej , będą mieli problem ze znalezieniem innych źródeł finansowania w przyszłości. Banki mogną uważyją takich osób jako ryzyko wysoce niskiej płynności pienięznej co uniemozliwia im uzyskanue kolejnego kredytu . W przypadku gdy wcześniej braliśmy udział we współpracy biznesowej np: firma działała pod naszą kontrola – utrudnienie te są jeszcze bardziej dotkliwe zwlaszcza jesli planujemy nowe projekty biznesowe .

Po drugie, bycie poręczycielami wiąż e się z możliwości aresztowanie wynagrodzenia oraz zajęcie rachunków bankowych. Jeśli dziecko nie będzie w stanie spłacić swojego długu, instytucja finansowa może dochodzić swoich należności poprzez egzekucję komorniczą na majątku rodzica.

Po trzecie, bycie poręczycielem jest zobowiązaniem do spłaty całej kwoty pożyczki lub kredytu. W przypadku braku możliwości uregulowania tego zadłużenia przez dziecko , to rodzice będą musieli pokryć koszt i łącznie z odsetkami . Zastanawiając się nad tym aspektem decyzja o zostaniu poręczycielem powinna być bardzo przemyślana .

Warto również pamiętać, że wiele firm oferuje usług ubezpieczenia dla osób będących poręką czyli gwarantem zwrotu pieniędzy przy niespłaconym zadłużeniu . Jednakże te dodatkowe opłaty mogą znacznie podwyżyzyć koszt samego kredyt u lub poznacza pozyskania środków – warto więc dokładnie sprawdzi jak wyglądają warunki takiej umowy przed jej zawarciem.

Podsumowując: Rodzi e którzy są rozwa żni co do pomocy dzieciom w uzyskaniu wymaganych funduszy np : na mieszkanie / samochód itd..powinn ie zapoznac sie dokładnie ze wszystkim co wiąż e się z odpowiedzialnościa za dług innej osoby. Bycie poręczycielem to decyzja, która wiąże się z konsekwencjami finansowymi i może mieć wpływ na zdolność kredytową rodzica oraz sporym ryzykiem w przypadku niezdolności dziecka do uregulowania swojego zadłużenia. Dlatego też przed podjęciem takiej decyzji warto dokładnie przemyśleć wszystkie zalety i wady bycia poręczycielem .

Tak, rodzic może być poręczycielem. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą kredytową na stronie https://www.financialfuture.pl/.

Financial Future

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here