Czy nazwa jest zastrzeżona?
Czy nazwa jest zastrzeżona?

„Czy nazwa jest zastrzeżona?” to pytanie dotyczące prawa własności intelektualnej, a konkretnie – ochrony znaku towarowego. Odpowiedź na nie zależy od tego, czy dana nazwa została już zarejestrowana jako znak towarowy przez inny podmiot.

Jak sprawdzić, czy nazwa jest zastrzeżona?

Czy nazwa jest zastrzeżona? To pytanie, które zadaje sobie wiele firm i przedsiębiorców. Nie ma nic gorszego niż rozpoczęcie działalności pod nazwą, która już została zarejestrowana przez inny podmiot.

W Polsce każda firma musi posiadać unikalną nazwę oraz numer KRS (Krajowego Rejestru Sądowego). W celu sprawdzenia czy dana nazwa jest wolna do wykorzystania należy skorzystać z kilku narzędzi dostępnych w internecie.

Pierwszym krokiem jest wejście na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) lub Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). Na tych stronach można wyszukać informacje dotyczące istniejących już firm oraz ich danych kontaktowych.

Drugim sposobem może być użycie serwisów internetowych oferujących darmowe wyszukiwanie marek oraz znaków towarowych takich jak np.: portalpatentowy.pl, patent.net.pl czy infomarka.com. Te strony umożliwią nam dokładniejsze przeszukanie baz udostępnionych przez Urząd Patentowy RP pozwalających na stworzenie kompleksowej listy potencjalnych rywali biznesowych dla naszej firmy.

Trzeci sposób polega na zgłoszeniu elektronicznym do urzędu patentowo – rejestracyjnego wniosku o wpis znaku towarowego. W ten sposób można uzyskać pewność, że wybrana nazwa jest wolna do użytku i nie koliduje z już istniejącymi znakami towarowymi.

Istotne jest również zapoznanie się z przepisami prawa dotyczącymi ochrony własności intelektualnej oraz praw autorskich. Niezastosowanie się do tych regulacji może prowadzić do konsekwencji prawnych w postaci kar finansowych lub innych sankcji.

Warto pamiętać, że zastrzeżenie nazwy firmy czy też marki nie daje pełnego monopolu na jej używanie. Konkurencja może stosować podobne rozwiązania marketingowe a nawet imitować logo czy slogan naszej firmy jeśli będą one spełniały określone warunki wynikające ze specjalistycznych badań rynku i psychologii klientów.

Dlatego warto zadbać także o rozwój swojej marki poprzez kreację unikalnego stylu graficznego oraz budowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa między innym przez komunikaty reklamowe skierowane bezpośrednio dla potencjalnych klientów ale równiez korzystanie np.: aplikacji społecznościowych takich jak Facebook LinkedIn Twitter itp., gdzie możemy aktywnie uczestniczyć w dyskusjach branżowych pokazywając swoje fachowe podejście zarówno od strony technicznej jak i biznesowej

Podsumowując, sprawdzenie dostępności nazwy firmy czy też marki to podstawa w procesie rozpoczynania działalności gospodarczej. Istnieją różne sposoby na dokładne przebadanie rynku, jednak należy pamiętać o przestrzeganiu prawa oraz dbaniu o rozwój swojej marki poprzez budowanie pozytywnego wizerunku i unikalnego stylu graficznego.

Wezwanie do działania: Sprawdź, czy nazwa jest zastrzeżona na stronie https://biznesinstytut.pl/.
Link tagu HTML do strony to:
https://biznesinstytut.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here