Czy bank sprawdza zdolność kredytowa?
Czy bank sprawdza zdolność kredytowa?

Tak, banki zwykle sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów przed udzieleniem kredytu. Jest to ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa finansowego zarówno dla samego banku, jak i potencjalnego pożyczkobiorcy. Wprowadzenie tej procedury ma na celu ocenę ryzyka inwestycyjnego oraz określenie szans na spłatę długu przez klienta w przyszłości.

Jak banki sprawdzają zdolność kredytową?

Czy bank sprawdza zdolność kredytowa?

W dzisiejszych czasach, gdy finanse odgrywają tak istotną rolę w życiu społecznym, wiele osób zastanawia się nad sposobem uzyskania kredytu. Jednym z najważniejszych czynników decydujących o tym czy dostaniemy pożyczkę jest nasza zdolność kredytowa.

Jak banki sprawdzają zdolność kredytową? Przede wszystkim analizują one naszą historię finansową. Wartość tej oceny stanowi główny punkt wyjścia dla każdego procesu udzielania pożyczki przez instytucje finansowe.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółowej analizy tego jak dokładnie funkcjonuje ten proces warto na początku określić sam termin „zdolności” oraz to co on oznacza i wpływa na niego.

Zdolność kredytowa – definicja

Podstawowy sens słownictwa mówi nam już wystarczając wiele: przyjmijmy że jest to możliwość spłaty zadłużeń w sposób regularny i bezproblemowy.

Taki opis daje jasne wyobrażenie wymagań stawianych przed osobami chcącymi skorzystać ze wsparcia pieniężnego oferowanego przez różnego rodzaju instytutycje przekraczajace ich aktualne środki własne (np., dom lub samochód).

Jednak rzeczywistość bynajmniej nie jest tak prosta. Przedstawiciele banków podczas analizy zdolności kredytowej zwracają uwagę na wiele innych aspektów.

Historia finansowa

Jednym ze źródeł informacji o naszej kondycji finansowej są historie kredytowe, zwane również raportami BIK (Biuro Informacji Kredytowych). Takie dane zawierają między innymi: liczby przyznanych i niespłaconych pożyczek, terminowość spłat oraz wysokości zadłużeń aktualnie ponoszonych przez daną osobę lub firmę.

Na tej podstawie wylicza się tzw. wskaźnik BIK – punktowana ocena skali od 0 do 500 punktów, która stanowi jedno z kluczowych narzędzi weryfikacyjnych dla każdego wnioskodawcy ubiegającemu sie o udzielanie pomocy pieniężnej.

Inne czynniki wpływające na decyzję banku

Oprócz danych historycznych istotną rolą odgrywa także sytuacja obecna osoby biorącej pożyczkę. Banki rozpatrują m.in.: dochody stałe czy też okresowy charakter uzyskiwania wynagrodzenia; posiadany majątek ruchomy i/ lub nieruchomy; rodzinny budzet oraz jego ewentualne wkład własny w pokrycie kosztu projektowanego zakupu.

W przypadku dużych sum wymaga się często dodatkowego absoultoryjnego zabezpieczenia pożyczki, jakie stanowi np. poręczyciel finansowy (osoba lub instytucja gwarantująca wypłatę rat w przypadku braku spłaty przez głównego kredytobiorce).

Podsumowanie

Wnioskodawcy na ogół nie mają wpływu na to jak ich zdolność kredytowa zostanie oceniona i czy bank będzie chciał udzielić im pomocy pieniężnej. Jednakże posiadając podstawową wiedzę o tym procesie można przygotować się do wniosku o pożyczkę i przede wszystkim usprawnić całą procedurę uzyskania jej.

Zdolność kredytowa jest jednym z najważniejszych czynników decydujących czy dostaniemy pozwolenie od banku na korzystanie z oferowanego wsparcia finansowego – warto więc zadbać aby była ona odpowiednio wysoka już przed samym zgloszeniem ubiegania sie o pomoc ze strony instytutycji finasowej.

Istotne jednak żeby pamietać, że zdolności te są tylko wytycznymi a każdy wniosek rozpatrywany jest indywidualnie.

Wezwanie do działania: Skontaktuj się z bankiem w celu uzyskania informacji na temat procesu sprawdzania zdolności kredytowej. Możesz również skorzystać z pomocy ekspertów finansowych, takich jak Flipeo, aby uzyskać pomoc w tym zakresie.

Link tag HTML: Flipeo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here