Utrata pracy a spłata kredytów

Utrata pracy jest zazwyczaj bardzo stresującym przeżyciem – niestety nawet najstabilniejsze zatrudnienie może w pewnym momencie się skończyć z powodów niezależnych od nas. Kryzys ekonomiczny czy też zapaść branży to najpopularniejsze w ostatnim czasie powody zwolnień. Utrata stałej pracy, a co za tym idzie także stałych dochodów może być szczególnie trudna dla osób, które muszą regularnie spłacać swoje zobowiązania finansowe.

Jak wiadomo, niespłacenie rat kredytów w terminie może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji i lepiej jest do tego nie dopuszczać. Co zatem zrobić w momencie, gdy stracisz stałą pracę i masz do spłacenia kredyt? Specjaliści https://splatakredytow.pl/ odpowiedzą na to pytanie w poniższym artykule.

Czy należy poinformować bank o utracie pracy?

To czy będziesz musiał poinformować bank, w którym masz kredyt o utracie pracy, zależy od zapisów, które znajdują się w umowie kredytowej. Większość banków przygotowuje się na taką ewentualność i zamieszcza w umowie wpis odnośnie do tego, że po utracie pracy kredytobiorca powinien powiadomić o tym bank. Taki obowiązek jest najczęściej spotykany w przypadku dużych kredytów np. kredytu hipotecznego. Nie oznacza to jednak, że w przypadku kredytu gotówkowego kredytobiorca nie ma już obowiązku informowania banku o utracie pracy.

Oprócz utraty pracy kredytobiorca powinien też powiadomić bank o innych sytuacjach, które pogarszają jego zdolność kredytową. Jest tak, ponieważ pogorszenie zdolności kredytowej może powodować trudności w spłacie zobowiązania. Aby do tego nie dopuścić, bank może wdrożyć kroki, które mają za zadanie zabezpieczyć spłatę długu. Powiadomienie banku o utracie pracy może być więc bardzo korzystne dla kredytobiorcy, ponieważ zyska on nowe warunki spłaty, które są dopasowane do jego aktualnej sytuacji finansowej.

Jak zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami utraty pracy podczas spłaty kredytu?

W momencie, gdy od dłuższego czasu mamy pracę nie zastanawiamy się, co by było, gdybyśmy nagle ją stracili. W związku z tym nie mamy przygotowanego ewentualnego planu działania czy nawet wystarczających oszczędności, aby przetrwać ten ciężki okres. Jest to błąd i warto zastanowić się odpowiednio wcześniej nad tym, jak zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami takiego wydarzenia.

Za każdym razem, gdy bierzesz kredyt, powinieneś się zastanowić, ile pieniędzy zostanie w Twoim domowym budżecie po spłaceniu wszystkich rat. Nie warto zadłużać się „na styk”, ponieważ w momencie utraty stałego dochodu ciężko będzie Ci poradzić sobie z taką sytuacją bez oszczędności.  Warto też rozważyć wykupienie ubezpieczenia na wypadek utraty pracy – jest to opcja dodatkowo płatna, jednak może przydać Ci się, gdy utracisz pracę z nieswojej winy.

Powinieneś też zacząć budować poduszkę finansową. Dzięki niej uda Ci się przetrwać jakiś czas bez stałych dochodów i będziesz mógł na spokojnie szukać pracy. W razie problemów finansowych możesz skontaktować się z doradcami kredytowymi https://splatakredytow.pl/, którzy znajdą dla Ciebie atrakcyjne zobowiązanie.

Warning: A non-numeric value encountered in /usr/home/rmenkala19/domains/epce.org.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here