Luki cenowe

Jednym z innowacyjnych i skutecznych pomysłów, które mogą zrodzić dodatkowe szansę na przeprowadzenie zyskownej transakcji na rynku walutowym, jest trading w oparciu o luki cenowe. Czym są luki cenowe, w jaki sposób możemy rozdzielić najpopularniejsze typy luk cenowych oraz w jaki sposób wprowadzić skuteczny system gry w oparciu o luki cenowe?

Zobacz, jak z profesjonalnym rachunkiem CFD masz szansę na zwiększenie swoich szans na zyski. 

Czym jest luka cenowa

     Luka cenowa to zjawisko, w którym cena zamknięcia w danym dniu różni się poziomem cenowym od poziomu otwarcia rynku następnego dnia. Na rynku forex tego typu luki tworzą się z reguły późnym wieczorem w niedziele, kiedy w piątek zamyka się rynek amerykański, i cały świat odpoczywa w weekend. Luka wskazuje nam na dużą dynamikę wydarzeń na danej parze walutowej, którego źródłem niejednokrotnie są ważne wydarzenia społeczne i polityczne jak wybory, o wynikach których najczęściej dowiadujemy się właśnie w niedzielny wieczór. W czasach bardzo dużej zmienności na rynku luki mogą pojawić się nawet w ciągu dnia. 

Jakie rodzaje luk cenowych możemy wyróżnić

     Najpowszechniej identyfikowanym rodzajem luk, jest luka ucieczki, symbolizująca mocną kontynuację trendu. Jest to luka, której cena otwarcie przekracza poziom wsparcia i oporu i kieruje się dalej zgodnie z trendem. Innym rodzajem luki jest luka wyczerpania, która, choć pojawia się w trendzie, to jednak może symbolizować powolne odwrócenie trendu. Gdy zauważymy tego typu lukę, warto poczekać przed potencjalną inwestycją na potwierdzenie zmiany kierunku -często tego typu luki stanowią fałszywy sygnał. Innym rodzajem luki są typowe luki kontynuacji, które pojawiają się w środku trendu i sygnalizują mocne zainteresowanie utrzymaniem dotychczasowego trendu. 

Strategie zagrań na lukę

     Jedną z popularniejszych praktyk jest strategia na domykanie luki cenowej, która wystąpiła w czasie weekendu. Zgodnie ze statystykami prawdopodobnym jest, że luka na przestrzeni nawet jednego dnia wypełnia się, co oznacza powrót do początkowego poziomu jeszcze sprzed powstania luki. Jest to ciekawa koncepcja, jednak należy mieć na uwadze, że nie każda luka jest zamykana od razu, szczególnie wtedy gdy różnica pomiędzy ceną zamknięcia a ceną otwarcia jest bardzo duża. Jako alternatywę możemy poczekać na domknięcie luki i dopiero wtedy zagrać pozycję, która będzie kontynuacją danego trendu wspomaganego przez lukę cenową. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here