Jak kiedyś nazywała się Polska?
Jak kiedyś nazywała się Polska?

Jak kiedyś nazywała się Polska? Kraj, który obecnie znamy jako Polska miał wiele różnych nazw w przeszłości. W czasach średniowiecza był znany jako Państwo Piastów, a później Rzeczpospolita Obojga Narodów. Po rozbiorach i podziale terytorium między Rosję, Prusy i Austrię w XVIII wieku powstał Kongresowy Królestwo Polskie oraz Galicja i Lodomeria – tereny należące do monarchii austro-węgierskiej. Dopiero po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku na stałe przyjęta została nazwa „Polska”.

O dawnym państwie Piastów

Polska, jako kraj o bogatej historii i tradycji, ma swój początek w czasach średniowiecznych. Wówczas na terenie dzisiejszej Polski istniało państwo Piastów – jedno z pierwszych polskich królestw.

Państwo to powstało około X wieku i obejmowało obszar pomiędzy Odrą a Wisłą. Nazwa „Piast” pochodzi od imienia legendarnego przodka dynastii – Piasta Kołodzieja. Przez ponad 500 lat rządzenia przez rody piastowskie (aż do XIV wieku) ukształtowała się charakterystyczna forma organizacji terytorialnej oraz systemu społecznego opartego na hierarchicznie uporządkowanej strukturze feudalnej.

Królestwo Polskie pod panowaniem Piastów było niewielkim państwem składającym się głównie z ziemi łęczyckiej, sandomierskiej oraz małopolskich grodów Krakowa i Sandomierza. Jednakże już za czasów Bolesława Chrobrego nastąpiła ekspansja terytorialna kraju poprzez inkorporację Śląska czy Mazowsza.

Podstawowymi źródłem utrzymania ówczesnego kraju były handel i rzemiosło warsztatowe – zwane również rzemiosłem miejskim lub cechami.. Zasadniczym obiektem wymiany handlowej byli Niemcy ze swoim gęstym systemem miast, ale znaczenie miała również wymiana z krajami nadbałtyckimi i Węgrami.

Polityka zagraniczna Polski była skierowana na kontakty ze wschodem – w szczególności z Rusią Kijowską oraz Cesarstwem Bizantyjskim – co pozwoliło rozwinąć handel m.in. wełną czy solą.

Ważnym wydarzeniem dla państwa Piastów był chrzest Polski dokonany przez biskupa Jordanisa już pod koniec X wieku (mniej więcej w 966 roku). Uroczystość ta wprowadziła polski naród do kościoła katolickiego rzymskiego i umocniły jego pozycję zarówno religijną jak też polityczną.

Podobnie ważne było przyswojenie sobie europejskich wartości cywilizacyjnych np. literatury łacińskiej lub twórczości architektury romańskiej.. To właśnie dzięki temu udało się stworzyć charakterystyczny styl budowania zamków obronnych i katedr gotyckich tak silnie obecny do dnia dzisiejszego..

Choć okres panowania Piastów przypadający na średniowiecze jest często przedstawiany jako czas ciężkiej walki o niepodległość kraju, to jednak ówcześni władcyy potrafili zapewnić swoim poddanym względny spokój oraz rozwój gospodarczy kraju.

Dawnym Państwem Piastów rządzili władcy skupieni na rozwijaniu kraju, ugruntowaniu jego pozycji i umocnieniu się w Europie. Ich działania przyczyniły się do powstania silnego państwa polskiego opartego o wartości europejskiej kultury.

Współcześnie Polacy nadal cenią sobie swoją historię i tradycję oraz pamiętają o jej źródłach – dawnych czasach panowania dynastii piastowskiej. Warto podkreślić rolę tego okresu dla rozwoju gospodarczego Polski oraz jej znaczenie jako ważnego gracza na arenie międzynarodowej już od tamtych czasów..

Wezwanie do działania: Sprawdź, jak kiedyś nazywała się Polska! Zobacz więcej na stronie https://www.3xmama.pl/.
Link tag HTML: Zobacz więcej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here