Gułag i łagry to dwa różne systemy pracy przymusowej, które były stosowane w Związku Radzieckim. Gułagi były więzieniami obozowymi dla skazańców politycznych i przestępców kryminalnych, natomiast łagry (lagiernye poselenija) stanowiły osiedla pracy przymusowej dla zwykłych ludzi. Różnica między nimi polegała na tym, że gułagi miały surowsze warunki życia oraz bardziej rygorystyczny reżim niż łagry.

Historia Gułagu i łagrów

Gułag i łagr to dwa pojęcia związane z systemem więziennictwa stosowanym w ZSRR. Choć oba terminy często są używane wymiennie, różnią się znacząco pod względem historii oraz funkcjonowania.

Historia Gułagu rozpoczyna się w 1918 roku, kiedy Lenin wprowadził tzw. „państwo policyjne” mające na celu zwalczanie przeciwników rewolucji bolszewickiej. W ramach tego systemu powstały obozy pracy przymusowej przeznaczone dla ludności cywilnej oraz jeńców wojennych.

W latach trzydziestych XX wieku Stalin rozbudował ten system, tworząc sieć obozów koncentracyjnych składających się głównie ze złapanych przez NKWD (ludowy komisariat spraw wewnętrznych) polityków opozycyjnych czy też podejrzanych działaczy społecznych i religijnych.

Z kolei historia łagrów jest nieco starsza – pierwsze takie miejsca pojawiły się już za czasów carskich Rosji jako kolonie karne lub osiedla kaznodziejstwa dla przestępców skazanych na pracę przymusową. Podobnie jak Gułag, również i te miejsca były prowadzone przez państwo i służyły do izolacji jednostek uznawanych za zagrożenie społeczeństwu

Pomimo że zarówno Guław jak Łagi miało charakter obozów pracy przymusowej, to w Gułagu więźniowie byli wykorzystywani do budowy infrastruktury państwowej. W ramach tego systemu powstawały między innymi drogi, kanały i linie kolejowe.

W łagrach natomiast skazani na pracę przymusową zwykle zajmowali się produkcją różnego rodzaju artykułów przemysłowych – od mebli po narzędzia rolnicze czy też broń. Praca ta służyła głównie celom ekonomicznym państwa a nie jego rozwojowi technologicznemu.

Kolejną istotną różnicą pomiędzy tymi dwoma systemami jest ich skalowanie oraz funkcjonowanie administracyjne. Łagry były prowadzone przez Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji, podczas gdy Guław był częściowo finansowany i zarządzany przez Gospodarczą Administrację Poprawczą (Glavnoe Upravlenie ispravitel’no-trudovykh lagerei).

Ostatecznie jednak oba te terminy kojarzone są ze straszliwymi warunkami panującymi w tych miejscach oraz masakrami ludzkimi jakich dopuszczono się tamże na przestrzeni lat swojej działalności. Zgodnie z oficjalnym szacunkiem około 1/5 osadzonych w łagrach umarło lub zostało zabitych za życia.

Podsumowując: mimo że historycznie rzecz biorąc Guław i łagry były dwoma różnymi systemami więziennictwa, to oba te pojęcia kojarzone są dziś z okrutnym traktowaniem skazanych na pracę przymusową oraz masakrami ludzkimi.

Wezwanie do działania: Zapoznaj się z artykułem na stronie MoneyGo.pl, który wyjaśnia różnicę między Gułagiem a łagrem.
Link tagu HTML: https://www.moneygo.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here