Czyj ślub odbył się w obozie w Auschwitz?
Czyj ślub odbył się w obozie w Auschwitz?

Ślub odbył się w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau między Rudolfem Friemlem, więźniem tego obozu, a Margarethą Zerbst, która była cywilną pracownicą administracji SS. Było to jedno z niewielu przypadków zawarcia małżeństwa w tak okrutnych warunkach i wyjątkowe ze względu na fakt że para pochodziła z różnych grup społecznych – mężczyzna był więźniem-pracownikiem przymusowym zaś kobieta pracowała dla nazistowskiej machiny terroru.

Ślub w Auschwitz – jak to się stało?

Ślub w Auschwitz – jak to się stało?

Historia obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau jest jednym z najczarniejszych rozdziałów naszej historii. To tam niemiecka machina mordu dokonywała masowych egzekucji, tortur i okrutnych eksperymentów na ludziach. Jednakże, mało kto wie o tym, że w samym sercu tego piekła odbył się ślub.

Przypomnijmy sobie krótko co działo się na terenie tego strasznego miejsca podczas II Wojny Światowej. Oświęcim był miejscem kaźni dla ponad 1 miliona ofiar – więźniów politycznych oraz Żydów z całej Europy. Ludzie byli przetrzymywani tam bez możliwości kontaktu ze światem zewnętrznym i często narażeni byli na bardzo ciężkie warunki życia.

W takiej sytuacji trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek pozytywne wydarzenia mające miejsce między murami obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. A jednak właśnie tu doszło do pewnej niecodziennej uroczystości – ceremonii zaślubin dwójki zakochanych ludzi osadzonych we wspólnych barakach.

Para ta składała siebie nawzajem przysięgą wierności przed kapelanem wojskowym amerykańskiego korpusu ekspedycyjnego stacjonującego w obozie po jego wyzwoleniu. Wszystko odbyło się na terenie kampusu Birkenau, gdzie więźniowie zatrzymywali się przed transportem do Auschwitz.

Nie jest jasne jak ta para znalazła sobie nawzajem drogę w tak okrutnych warunkach i co skłoniło ich do decyzji o zawarciu małżeństwa. Być może to był sposób na przetrwanie dla jednego z nich lub też miłość zwyciężyła największe tragedie XX wieku?

Warto podkreślić fakt, że ceremonia była krótka i bardzo kameralna – uczestniczyli tylko nieliczni ludzie ze świata wolnego oraz kilku żołnierzy amerykańskich. Niemieccy strażnicy nie stawili oporu temu wydarzeniu – być może nawet sami uznali tą sytuację za niemożliwą do powstrzymania.

Mimo wszystkich trudności oraz ogromnej ilości ofiar życia ludzkiego, warto pamiętać również o dobrych rzeczach dziejących się mimo wszystko tam gdzieś między murami tego piekła.

Ślub w Auschwitz stał się symbolem nadziei i siły człowieka dążącego ku lepszemu jutru pomimo ponurych czasów II Wojny Światowej. Jest to także dowód na to jak niesamowita moc drzemie w naszych sercach pozwalająca nam przejść przez ciężkie chwile bez utraty wiary w lepszą przyszłość.

Dziś, kiedy Auschwitz-Birkenau stał się muzeum i miejscem pamięci o ofiarach nazistowskiego reżimu, warto odwiedzać to miejsce nie tylko po to by złożyć hołd tym którzy tam umarli ale także po to by docenić siłę ludzkiej wolności oraz pokazać nasze poparcie dla wszystkich tych którzy do końca życia będą niosły ze sobą ciężar tego strasznego miejsca.

Proszę zapoznać się z artykułem na stronie https://www.komech.pl/ dotyczącym ślubów w obozie Auschwitz oraz przypomnieć sobie, że takie działania są nieodpowiedzialne i naruszają pamięć ofiar tego miejsca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here