Czy restrukturyzacja firmy to dobry pomysł

Zamknięcie działalności gospodarczej jest ostatecznością, dlatego warto najpierw skorzystać z innego rozwiązania, a mianowicie z restrukturyzacji. Jest to godna polecenia opcja, gdy przedsiębiorca utraci płynność finansową, ale nie chce rezygnować z firmy. Wyróżnia się wiele rodzajów postępowania restrukturyzacyjnego, które wiążą się z diametralnym przekształceniem struktur danego przedsiębiorstwa, między innymi pod względem aktywów i organizacji.

Czy warto zdecydować się na restrukturyzację?

Zalet restrukturyzacji jest wiele, zalicza się do nich między innymi uchronienie się przed postępowaniem egzekucyjnym. Zostaje ono wstrzymane w momencie rozpoczęcia restrukturyzacji i nie można też wszczynać żadnych kolejnych działań. W ten sposób możliwe staje się skupienie na oddłużaniu zamiast na martwieniu się o spłatę zadłużenia i odzyskiwanie płynności finansowej.

Kolejną zaletą jest połączenie wszystkich wierzytelności w jedno, dotyczy to też tych osobistych, powstałych jeszcze przed otwarciem postępowania. Plusem będą także duże możliwości dotyczące restrukturyzacji zobowiązań, szereg dostępnych opcji zgodnych z obecnymi przepisami prawa. Można przykładowo rozłożyć spłatę na raty, przez co łatwiej uregulować długi lub nawet ją odroczyć na pewien czas. Warto wobec tego skorzystać z tego rozwiązania, gdy firma stoi na granicy bankructwa.

Jak najlepiej wykorzystać restrukturyzację?

Jeśli postępowanie restrukturyzacyjne ma przynieść pożądane efekty, czyli wyprowadzić firmą z zadłużenia i uchronić przed jej zamknięciem, to trzeba przeprowadzić ją we właściwy sposób, wykorzystać jak najlepiej dostępne możliwości. W pierwszej kolejności niezbędne staje się znalezienie pierwotnej przyczyny obecnej sytuacji, czyli co odpowiada za problemy finansowe. Dopiero wiedząc, z czego wynika niemożność uregulowania zobowiązań, można opracować skuteczną strategię działania, mającą na celu oddłużenie. Plan restrukturyzacyjny musi zostać solidnie opracowany, znajdują się w nim informacje dotyczące tego, jak konkretnie ma wyglądać sposób pozbycia się zadłużenia.

Po napisaniu przychodzi oczywiście czas na wdrożenie planu, co warto zrobić wraz ze specjalistami, którzy mają w tym doświadczenie. Kolejną kwestią staje się złożenie korzystnych propozycji układowych, do czego niezbędne są oczywiście zgody większości wierzycieli. W celu uzyskania fachowego doradztwa gospodarczego najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z doświadczonymi profesjonalistami swojej branży, dlatego warto zapoznać się z ofertą firmy dostępnej na stronie https://www.wojcikdoradztwo.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here