Czy okres prowadzenia działalności gospodarczej zalicza się do emerytury?
Czy okres prowadzenia działalności gospodarczej zalicza się do emerytury?

Okres prowadzenia działalności gospodarczej może wpłynąć na wysokość emerytury, jednak nie zawsze jest to regułą. Wiele czynników decyduje o tym, jak duży będzie wpływ własnej firmy na przyszłe świadczenia emerytalne.

Okres prowadzenia działalności gospodarczej a emerytura – co warto wiedzieć?

Czy okres prowadzenia działalności gospodarczej zalicza się do emerytury? To pytanie nurtuje wiele osób, które planują rozpoczęcie własnej firmy lub już prowadzą swoją działalność. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i wymaga szczegółowego wyjaśnienia.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że system emerytalny w Polsce opiera się na tzw. miesięcznym świadczeniu stałym oraz dodatkowym składniku zmiennej – tak zwanej waloryzacji. Aby otrzymać prawo do emerytury, należy spełnić dwa podstawowe warunki: ukończyć 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni) oraz posiadać odpowiednio wysoki wkład pracy.

Istnieje jednak możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę przed osiągnięciem powyższych wieku – tzw. minimalna kwota bazowa wynosi obecnie 1300 zł brutto miesięcznie – przy czym należy pamiętać o tym, że w przypadku skorzystania z tej opcji pobierana kwota będzie niższa od pełnej wysokości przysługującej nam po osiągnięciu standardowej granicy wiekowej.

Warto również wspomnieć o fakcie istnienia różnych rodzajów umów cywilnoprawnych np.: umowy-zlecenia czy też kontrakty-rambowe dla pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W takim przypadku, okresy wykonywania pracy w oparciu o tego typu kontrakty mogą być uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury.

Wracając jednak do pytania dotyczącego prowadzenia działalności gospodarczej – czy czas spędzony na własnym biznesie wpłynie pozytywnie na wysokość naszego świadczenia? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i wymaga dokładniejszych wyjaśnień.

Po pierwsze, trzeba pamiętać o tym, że osoby prowadzące swoją działalność są objęte innymi przepisami niż pracownicy etatowi. Prowadzenie firmy wiąże się z pewną elastycznością godzinową oraz możliwością samodzielnego kształtowania dnia pracy – co może wpływać zarówno negatywnie jak i pozytywni (np.: brak stałej pensji).

Z drugiej strony ważne jest to, aby przedsiębiorca płacił regularnie składki ZUS-owskie od swoich dochodów uzyskiwanych ze sprzedawanych usług lub produktów. Przeklada się to bezpośrednio na wysokość jego wkładu w system emerytalny oraz zdrowotny kraju.

Często też spotykamy sytuacje gdzie właściciele firm decydują się udzielać sobie wynagrodzeń jako osobom fizycznym bądź jako płatnikom zaliczek na podatek dochodowy – w takim przypadku ważne jest to, aby przedsiębiorca regularnie dokonywał wpłaty składki ZUS-owskiej.

Ostatecznie należy pamiętać o tym, że wysokość emerytury wyliczana jest indywidualnie dla każdego przyszłego emeryta. Wpływają na nią różnego rodzaju czynniki m.in.: okresy pracy (zarówno w kraju jak i za granicą), liczba dzieci oraz ich wiek czy też dodatkowe ubezpieczenia dobrowolne np.: OC/AC lub NNW.

Zatem odpowiedź na pytanie dotyczące wpływu prowadzenia działalności gospodarczej na poziom naszego świadczenia nie może być jednoznaczna – wszystko będzie bowiem zależeć od tego jaki wkład pracy wniesiemy do systemu, ile będziemy zarabiać i przez jak długi czas będziemy opłaconym pracownikami swojej firmy bądź samozatrudnionymi osobami fizycznymi.

Podsumowując: osoby prowadzące własną firmę powinny mieć świadomość faktu istnienia kilku możliwości korzystania ze wsparcia finansowego państwa – a więc między innymi programów rządowych wspierających rozwój mało i średniej wielkości biznesów czy też ulg podatkowych dostępnych dla osób rozpoczynających swój pierwszy biznes. Warto również pamiętać, że niezbędne jest regularne opłacanie składki ZUS-owskiej by móc liczyć na emeryturę w przyszłości – a zatem przedsiębiorcy powinni dbać o swoją sytuację finansową i planować odpowiednio swój czas pracy oraz zarządzanie firmą.

Wezwanie do działania: Prosimy skontaktować się z ZUS w celu uzyskania informacji na temat tego, czy okres prowadzenia działalności gospodarczej jest uwzględniany przy obliczaniu emerytury.

Link tag HTML: https://www.cegos.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here