Co nie jest dochodem budżetu państwa?
Co nie jest dochodem budżetu państwa?

Niektóre źródła finansów państwowych nie są uznawane za dochody budżetu. Wśród nich znajdują się np. pożyczki, kredyty i dotacje otrzymane od innych państw lub organizacji międzynarodowych oraz sprzedaż aktywów (np. nieruchomości) należących do Skarbu Państwa. Dochodem budżetu jest natomiast przede wszystkim podatek płacony przez obywateli i firmy działające na terenie danego kraju, a także opłaty administracyjne czy cło pobierane przy imporcie towarów z zagranicy.

Przychody z prywatnych darowizn

W Polsce istnieje wiele źródeł dochodu dla budżetu państwa. Jednym z nich są prywatne darowizny, jednakże nie wszystkie przekazywane środki finansowe podlegają opodatkowaniu.

Zgodnie z ustawą o podatku od osób fizycznych, do 2019 roku osoby indywidualne mogły bezpłatnie przekazać innym osobom kwotę do wysokości 7 230 zł rocznie jako tzw. wolną od podatku darowiznę. Po tej kwocie naliczany był już odpowiedni podatek w wysokości 20%. W przypadku spadków i darowizn między najbliższymi krewnymi (tj. małżonkiem, dzieckiem lub rodzicem) limit ten wynosił aż do wartości równoważnej dziesięciu minimalnym płacom.

Istotną kwestią jest to, że przychody ze sprzedaży majątku będącego przedmiotem wcześniejszej darowizny nie stanowiły dochodu budżetu państwa i były zwolnione z opodatkowania – chyba że okres pomiędzy datą nabycia przez darczyńcę a datą wniesienia daniny upłaconej na rzecz Skarbu Państwa wyniósł mniej niż pięć lat.

Prywatne wpisy pienięrzne oraz inne prezenty również pozostawały poza systemem fiskalnym kraju – jeśli ich wartość była mniejsza niż ów wspomniany wyżej limit. Warto jednak pamiętać, że w przypadku przekroczenia wartości wolnej od podatku należy uiścić odpowiednią kwotę na rzecz Skarbu Państwa.

Istnieją również sytuacje, kiedy darczyńca decyduje się na wpłacenie darowizny bezpośrednio do budżetu państwa – np. poprzez dotację dla organizacji pożytku publicznego bądź instytucji charytatywnych. Taka forma pomocy jest z pewnością szlachetna i godna pochwały – niestety nie oznacza ona zwolnienia ze stosownych opłat.

Wreszcie istnieją jeszcze takie formy wsparcia finansowego jak crowdfunding czy kolektywne zbiórki pieniędzy przez internet, które cieszą się coraz większym powodzeniem w Polsce oraz za granicą. Zgodnie z obecnymi przepisami dochód uzyskany dzięki nim również pozostaje poza systemem fiskalnym kraju – oczywiście tylko jeśli spełnia określone warunki (np.: cel zbieranych środków musi być społeczny lub charytatywny).

Podsumowując – choć prywatne darowizny są jedną ze źródeł dochodu dla państwowego budżetu to ważne aby przed ich udzielaniem dokładnie zapoznać się z aktualnym stanem prawnym i unikać ewentualnych konsekwencji wynikających z nieznajomości przepisów. Odpowiednie kwalifikacje darowizn oraz opłacanie podatków i danin to ważne elementy dbania o finanse naszego kraju, a jednocześnie szansa na pomoc tym, którzy jej potrzebują.

Wezwanie do działania: Sprawdź listę rzeczy, które nie są uważane za dochód budżetu państwa i zwiększ swoją wiedzę na ten temat. Kliknij tutaj, aby przejść do strony 3gplay.pl.

Link tagu HTML :
Kliknij tutaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here