W jakiej spółce nie odpowiada się majątkiem?
W jakiej spółce nie odpowiada się majątkiem?

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) nie odpowiada się za jej długi i zobowiązania majątkiem osobistym, a jedynie do wysokości wniesionego wkładu do spółki. Oznacza to, że w przypadku niewypłacalności spółki, wierzyciele mogą dochodzić swoich roszczeń tylko poprzez egzekucję na majątku samej spółki. Jest to główna różnica między spółkami kapitałowymi (jak właśnie Sp.z o.o) a firmami jednoosobowymi czyli działalnościami gospodarczymi prowadzącymi ją jako osoba fizyczna – gdzie przedsiębiorca odpowiada całym swoim prywatnym majątkiem za wszelkie długi firmy.

W jakiej spółce nie odpowiada się majątkiem?

W dzisiejszych czasach wiele osób marzy o założeniu własnej firmy, jednak zanim podejmą decyzję muszą wziąć pod uwagę różne czynniki. Jednym z nich jest kwestia odpowiedzialności majątkowej przedsiębiorcy. Często słyszymy, że właściciele spółek odpowiadają swoim prywatnym majątkiem za długi i straty poniesione przez firmę.

Jednak istnieją pewne rodzaje spółek, w których nie trzeba martwić się o taki scenariusz – są to spółki kapitałowe. W takich przypadkach udziałowcy (akcjonariusze) nie odpowiadają swoim majątkiem za zadłużenia i straty poniesione przez firmę.

Pierwszym typem takiej spółki jest Spółka Akcyjna (SA). W SA akcjonariusze posiadają udziały w formie akcji oraz korzystają ze stosownych praw wynikających z tej pozycji na rynku finansowym i gospodarczym. Najważniejszą cechą SA jest fakt, że jej akcjonariusze biorą odpowiedzialność tylko do wysokości wkładów wniesionych do kapitału zakładowego.

Drugim typem są Spółki Z Ograniczoną Odpowiedzialnością (sp.z.o.o.). Jest to najpopularniejsza forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce dzięki prostocie formalno-prawnej procesu rejestracyjnego oraz elastyczności w zakresie organizacji wewnętrznej firmy. W spółkach z o.o. akcjonariusze (właściciele) nie ponoszą ryzyka finansowego powyżej wartości wniesionych przez siebie wkładów do kapitału spółki.

Ważne jest jednak, aby pamiętać, że mimo iż właściciel takiej spółki nie odpowiada swoim majątkiem za długi i straty przedsiębiorstwa to istnieją sytuacje, kiedy udziałowcy mogą być zobowiązani do pokrycia kosztów np. jeśli zostanie stwierdzone niewłaściwe zarządzanie lub popełnienie przestępstwa podczas prowadzenia działalności gospodarczej.

Poza tym warto również wspomnieć o Spółce Komandytowej (SK), która składa się ze dwóch rodzajów partnerów: komplementariusza oraz komandytariuszy – czyli tych którzy biorą na siebie pełną odpowiedzialność prawną oraz ci którzy ograniczają ją tylko do wysokości swego wkładu pieniężnego.

Podsumowując można stwierdzić, że wybór formy prawnej dla własnej działalności gospodarczej wymaga dokładnych analiz wszystkich aspektów biznesowych danego projektu ale także konsekwencji wynikających z faktu posiadania lub braku możliwości oskarżenia prywatnym majątkiem za ewentualne straty poniesione przez firmę. Właściciele spółek kapitałowych, takich jak SA czy sp.z.o.o., są w stanie zapewnić sobie taki komfort dzięki ograniczeniu odpowiedzialności do wniesionego przez siebie wkładu do kapitału zakładowego.

Warto jednak pamiętać o konsekwencjach wynikających z prowadzenia działalności gospodarczej i podejmować decyzje rozważnie oraz kierując się nie tylko korzyściami ale także ryzykiem związanym ze swoją inwestycją.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na stronie https://mamatezkobieta.pl/ dotyczącymi spółek, w których nie odpowiada się majątkiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here