Oszczędności firmowe

Oszczędności firmowe to często ten kapitał danej firmy lub zakładu produkcyjnego, a one też są istotnymi wtedy gdy staje się do przetargu. Mowa tu dokładnie o tym, że w przetargach nie liczy się tylko ta ( http://www.e-fotolia.pl/ ) tania oferta i szybki termin realizacji, ale też i to, co się stanie jeśli dana firma nie dotrzyma terminu. W tego typu przypadkach inwestor dość często ma ten zapisek w umowie dotyczący kar za każdy dzień zwłoki, bo takie dni to i strata dla niego. Mowa tu o tym, że nie zarobi on na hali magazynowej jeśli ta nie zostanie oddana do eksploatacji w tym wyznaczonym terminie. Dlatego też te kary umowne są czymś normalnym, a firmy które nie mają z czego ich zapłacić wtedy gdy przekroczą terminy wykonawcze to problem, bo strat nie ma w tego typu przypadkach jak zrekompensować. Jedyną opcją na zaradzenie temu problemowi jest wybranie tej znacznie pewniejszej firmy, czyli tej wykonującej zlecenie drożej. Nie jest to rzecz jasna ta optymalna opcja, ale tylko tak da się zapobiec ewentualnym i znacznym stratom finansowym.

Terminy.

Nikomu nie trzeba dwa razy tłumaczyć tego, że dochowanie terminy w przypadku sporych inwestycji to kwestia kluczowa. Nie uda się go dotrzymać z tych przyczyn niezależnych, czyli może nagle pojawić się kryzys ekonomiczny lub warunki pogodowe mogą uniemożliwić dokończenie inwestycji na czas, ale nie może być tak, że opóźnienie wynika z przeoczenia generalnego wykonawcy. Tego typu przyczyny też się trafiają i rzecz jasna dotyczą one terminów, ale tu już raczej zadziała ten prawny mechanizm powiązany z zapiskami w umowie. Zapiski takowe rzecz jasna dotyczą każdego dnia zwłoki, a każdy to kara sztywno określona w umowie. Jeśli zaś generalny wykonawca nie ma z czego opłacić takiej kary to może wziąć kredyt lub pożyczkę na taki cel, choć najlepiej jest wtedy gdy karę można opłacić z własnego kapitału, bo ta możliwość upraszcza sytuację i to znacząco. Właśnie dlatego wiele firm ma jakieś oszczędności, choć nie zawsze są one znacznymi.

Inne ważne wzmianki.

W dość wielu przypadkach o tym kto zdobędzie dany kontrakt decyduje przetarg, a takowy często wygrywają firmy oferujące tę najniższą cenę za wykonanie całości. Niby w tym tkwi ta sama oczywistość, ale warto też pamiętać o tym, że już wiele razy bywało tak, że najtańsza firma nie mogła wypłacić się z tych umownych kar. Właśnie dlatego obecnie firmy się prześwietla i co równie istotne takie prześwietlanie musi być dokładnym, czyli też musi potrwać i chyba dlatego oferty w których przypadku jest wiele niewiadomych nie są brane poważnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here