Kiedy nie przysługuje urlop na poszukiwanie pracy?
Kiedy nie przysługuje urlop na poszukiwanie pracy?

Kiedy nie przysługuje urlop na poszukiwanie pracy?

Kiedy nie przysługuje urlop na poszukiwanie pracy?

Czasami, gdy jesteśmy bezrobotni i szukamy nowej pracy, możemy mieć nadzieję skorzystać z prawa do urlopu na poszukiwanie zatrudnienia. To prawo daje nam czas i możliwość poświęcenia się znalezieniu idealnej oferty pracy. Jednak istnieją pewne sytuacje, w których to prawo może zostać ograniczone lub nawet wyłączone.

Urlop macierzyński lub rodzicielski

Jeśli obecnie korzystasz z przerwy zawodowej ze względu na macierzyństwo lub ojcostwo, niestety nie masz prawa do dodatkowego urlopu na poszukiwanie innych miejsc pracy. Urząd Pracy zakłada bowiem, że już posiadasz pełny etat jako opiekun dziecka.

Zwolnienie lekarskie

Gdy jesteś aktualnie zwolniony/a lekarsko i przebywasz pod opieką lekarza specjalisty ze względu np. choroby czy kontuzji ciała – również tracisz uprawnienia do żądania dodatkowego wolnego dla celów rekrutacyjnych.

Praca na umowę zlecenie

W przypadku gdy pracujesz na podstawie umowy zlecenia, niestety nie przysługuje Ci urlop na poszukiwanie pracy. Tego rodzaju kontrakt jest elastyczną formą współpracy i nie zapewnia takich samych praw jak etat.

Zmniejszenie wymiaru czasu pracy

Kiedy skorzystasz ze zmniejszenia wymiaru czasu pracy w ramach tzw. „czasowej redukcji” lub innej formy dostosowania harmonogramu do swoich potrzeb (np. praca tylko przez połowę dnia), stracisz również możliwość wnioskowania o dodatkowe dni wolne dla celów rekrutacyjnych.

Po przejściowych zwolnieniach grupowych

Gdy Twoja firma decyduje się na zwolnienia grupowe i Ty zostajesz tymczasowo bezrobotny/a, możesz liczyć jedynie na krótkotrwały okres wynagrodzenia za pozostałe dni robocze oraz pomoc finansową od Urzędu Pracy – ale już nie masz prawa żądania specjalnego urlopu w celach rekrutacyjnych.

Dodatkowa informacja: Warto jednak pamiętać, że jeśli przed odejściem z poprzedniej firmy zgromadziłeś/łaś pewną ilość niewykorzystanego normalnego urlopu płatnego – będziesz mógł/mogła go wykorzystać na poszukiwanie nowego zatrudnienia. W takim przypadku należy skonsultować się z pracodawcą i załatwić wszelkie formalności.

Wniosek

Prawo do urlopu na poszukiwanie pracy jest korzystne dla osób, które chcą poświęcić czas na znalezienie idealnej oferty zawodowej. Jednakże istnieją pewne sytuacje, w których to prawo nie przysługuje lub zostaje ograniczone. Jeśli obecnie przebywasz na zwolnieniu lekarskim czy macierzyńskim/rodzicielskim, pracujesz tylko na umowę zlecenie lub zmniejszyłeś/aś wymiar czasu pracy – niestety utracisz możliwość skorzystania z tego dodatkowego wolnego.

Wezwanie do działania:

Przysługuje prawo do urlopu na poszukiwanie pracy, jednak istnieją pewne sytuacje, kiedy to prawo nie obowiązuje. Należy pamiętać, że pracownikowi nie przysługuje ten rodzaj urlopu w przypadku gdy:
– Osoba jest bezrobotna z własnej winy
– Pracownik posiada ważną umowę o pracę lub kontrakt na czas określony

Jeśli szukasz informacji i porad dotyczących projektowania dzieciństwa oraz rozwoju dziecka, zapraszamy Cię odwiedzić stronę https://projektdziecko.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here