Jak można usprawiedliwić nieobecność w urzędzie pracy?
Wizyta w urzędzie pracy jest obowiązkowa dla osób zarejestrowanych jako bezrobotne. Jednak czasami może się zdarzyć, że mamy ważne powody uniemożliwiające nam stawiennictwo. W takiej sytuacji istnieje możliwość usprawiedliwienia naszej nieobecności. Jakie są najczęstsze przyczyny i jak je odpowiednio przedstawić? Oto kilka porad dotyczących tego tematu.
Rozwiązanie problemu na początku – zgłoszenie wcześniejszego terminu
Najlepszym sposobem uniknięcia konieczności wyjaśniania swojej nieobecności jest zgłoszenie wcześniejszego terminu spotkania lub rozmowy telefonicznej do obsługującej nas instytucji, czy to za pomocą telefonów stacjonarnych, mobilnych czy też mailowo poprzez stronę internetową danego miejsca.
Pierwsza kategoria: choroba
Kiedy czujemy się źle lub zachorujemy nagle, musimy udać się do lekarza i uzyskać zwolnienie lekarskie. W przypadku nieobecności w urzędzie pracy z powodu choroby, ważne jest dostarczenie dokumentu potwierdzającego naszą sytuację zdrowotną.
Niezbędnym krokiem jest więc wizyta u lekarza i uzyskanie zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy. Taki dokument pozwoli nam usprawiedliwić swoją absencję przed pracodawcą oraz urzędem pracy.
Choroba dziecka
Jednym z najczęstszych powodów nieobecności w miejscu zatrudnienia może być również choroba dziecka. Jeśli mamy małe dzieci, które wymagają opieki lub są chore, warto zgłosić tę informację wcześniej do pracodawcy oraz odpowiedniego działu na przykład „Biuro Obsługi Klienta” czy też bezpośrednio osobom zajmującym się zarządzaniem kadrami (HR).
Druga kategoria: sprawy rodzinne
Czasami możemy mieć pilne sprawy rodzinne lub inne nagłe wydarzenia życiowe, które uniemożliwiają nam stawiennictwo w urzędzie pracy. Przykładami mogą być np.: ślub bliskiej osoby bądź pogrzeb członka rodziny.
W takich przypadkach ważna jest komunikacja ze stroną obsługującą nasz przypadek w urzędzie pracy. Przedstawienie sytuacji i uzyskanie zgody na zmianę terminu spotkania może pomóc nam uniknąć konsekwencji związanych z nieobecnością.
Ślub
Gdy mamy planowany ślub lub jesteśmy zaproszeni na ważne wydarzenie rodzinne, warto wcześniej poinformować swojego pracodawcę o tej okoliczności oraz poprosić o możliwość skorzystania ze zwolnienia bądź dnia wolnego.
W przypadku potrzeby usprawiedliwienia nieobecności w urzędzie pracy z powodu ślubu bliskiej osoby, warto przedstawić dokument potwierdzający takie wydarzenie np.: zaproszenie.
Kiedy należy się stawiennictwo?
Należy jednak pamiętać, że są również pewne sytuacje i momenty kiedy obowiązkowo musimy stawić się w urzędzie pracy bez względu na wszystko:
- Gdy zostaliśmy wezwani przez Urząd do udziału w szkoleniu czy warsztatach;
- Poza tym gdy dostaliśmy propozycję nowej oferty pracy (np: podczas rozmowy telefonicznymi mailowej).
Jak napisać usprawiedliwienie?
Kiedy już mamy powód swojej nieobecności, musimy napisać usprawiedliwienie w odpowiedni sposób. Ważne jest zachowanie formalnego tonu oraz przedstawienie faktów jasno i zwięźle.
Ważnym elementem takiego pisma jest podanie danych osobowych (imię, nazwisko, PESEL), daty nieobecności oraz przyczyny jej wystąpienia. Należy również dodać informacje o tym jakie dokumenty dołączamy do pisemnej formy zgłoszenia naszej sytuacji.
Dokumentacja
Gdy chcemy udowodnić prawdziwość naszych słów warto załączyć wszelką możliwą dokumentację dotyczącą np.: zwolnienia lekarskiego czy też zaproszenie na ślub bądź pogrzeb bliskiej osoby.
Tego typu dodatkowe zaświadczenia mogłyby nam pomóc w uzasadnieniu absencji zarówno przed pracodawca jak i urzędem pracy – dlatego dobrze je sporządzać wcześniej lub przechowywać jako kopię dla siebie.
Podsumowanie
Niezależnie od tego jaki powód uniemożliwił Ci stawiennictwo w urzędzie pracy ważne jest aby uprzed
Szanowny Panie/Pani [imię],
Zwracam się do Pana/Pani w związku z koniecznością usprawiedliwienia mojej nieobecności w urzędzie pracy.
Pragnę poinformować, że jestem niestety chory/chora i niezdolny/niezdolna do wykonywania swoich obowiązków zawodowych. Zgodnie z regulaminem firmy, zgłaszam tę sytuację we właściwy sposób i proszę o przyjęcie tego jako oficjalnego usprawiedliwienia.
Jednocześnie informuję, że postaram się jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności zdrowotnej oraz powrócić na stanowisko pracy. W razie potrzeby mogę dostarczyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające mój stan zdrowia.
Proszę mi udzielić instrukcji odnośnie ewentualnych działań lub dokumentacji wymaganej ze strony pracodawcy w przypadku dłuższej nieobecności spowodowanej chorobą.
Dziękuję za wyrozumiałość oraz wsparcie w tym trudnym dla mnie czasie. Jestem przekonany/przekonana, że dzięki Państwa współpracy uda nam się szybko rozwiązać tę kwestię i wznowić normalne funkcjonowanie działu/przedsiężbiorstwa.
Z poważaniem,
[Twoje imię]
Link HTML: https://www.makemyplace.pl/