Ile zarabia ekonomista po studiach?
Ile zarabia ekonomista po studiach?

Ile zarabia ekonomista po studiach? To pytanie, które nurtuje wiele osób zainteresowanych tą dziedziną. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników, takich jak doświadczenie zawodowe czy branża pracy. Jednakże istnieją pewne orientacyjne wynagrodzenia dla początkujących oraz bardziej doświadczonych ekonomistów.

Perspektywy zarobkowe ekonomisty po ukończeniu studiów

Ile zarabia ekonomista po studiach? To pytanie, które wielu absolwentów kierunku Ekonomii zadaje sobie na samym początku swojej drogi zawodowej. Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników i nie jest łatwa do udzielenia jednoznacznej odpowiedzi.

Perspektywy zarobkowe dla ekonomistów są stosunkowo dobre w porównaniu z innymi branżami. Według danych wynikających ze statystyk płacowych, średnie miesięczne wynagrodzenie netto osób pracujących w sektorze finansowym oraz doradztwie biznesowym wynosi 5 000-6 500 złotych brutto (w przypadku specjalisty ds. rozwoju produktowego), a nawet ponad 15 tysięcy złotych brutto (dla dyrektora finansowego). Jednakże takie kwoty dotyczą przede wszystkim menedżerów lub osób posiadających długoletnie doświadczenie zawodowe.

Na początek warto jednak przyjrzeć się ofertom pracy dla młodszych specjalistów bez większego stażu i praktyki zdobytej podczas studiowania czy też ewentualnych staży ugruntowanych już firmach działających we wspomnianych wcześniej branżach.

Według badań PulsHR.pl najwięcej propozycji stanowiły oferty otrzymywane przez osoby mające minimum pół roku do dwóch lat praktyki – tu średnia krajowa wynosiła około 3,5 -4 tysiące złotych brutto. Natomiast dla absolwentów bez doświadczenia płaca zaczyna się od minimum wynoszącego 2000-2500 złotych netto.

Z pewnością istnieją jednak branże i sektory gdzie zarobki ekonomisty są o wiele wyższe niż te przedstawione powyżej, np.: praca w banku lub korporacji finansowej czy też doradztwo biznesowe. W przypadku takich stanowisk osoby posiadające odpowiednie umiejętności oraz doświadczenie mogą liczyć na kwotę przekraczającą średni poziom krajowy – nawet kilka razy!

Warto podkreślić również fakt że studia magisterskie na tym kierunku to już obecnie standard wymagany przez pracodawców przy rekrutacji (zwłaszcza tyczy się to znanych marek), co niewątpliwie wpływa także na wysokość oferowanego wynagrodzenia.

Podsumowując: perspektywy zarobkowe osób ukończywszych Ekonomię nie są jednoznaczne ale raczej dobrze rokują. Ostateczna decyzja dotycząca wyboru pracy będzie oczywiście uzależniona od indywidualnych predyspozycji i preferencji zawodowych danego człowieka a także jego celów życiowych.
Nie mniej warto pamiętać aby właściwie inwestować czas oraz pieniądze we własny rozwój, ciągłe zdobywanie nowych umiejętności i specjalizacji branżowej – tylko wtedy bowiem można osiągnąć sukces zawodowy oraz satysfakcjonujące wynagrodzenie.

Wezwanie do działania:
Sprawdź, ile zarabia ekonomista po studiach na stronie https://www.bebeandcompany.pl/.

Link tag HTML:
https://www.bebeandcompany.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here