Czy trzeba się rozliczać z kryptowalut?
Czy trzeba się rozliczać z kryptowalut?

Kryptowaluty są coraz popularniejsze, a ich wartość może znacznie wzrosnąć w krótkim czasie. W związku z tym pojawia się pytanie, czy trzeba się rozliczać z transakcji dokonywanych przy użyciu kryptowalut. Odpowiedź brzmi: tak, należy to robić. W dalszej części artykułu wyjaśnimy dlaczego oraz jak poprawnie rozliczyć podatki od kryptowalut.

Podstawowe informacje na temat rozliczania kryptowalut

Czy trzeba się rozliczać z kryptowalut? To pytanie, które zadaje sobie coraz więcej osób inwestujących w cyfrowe waluty. Odpowiedź jest prosta – tak, należy rozliczyć swoje transakcje z kryptowalut.

Każdy podmiot gospodarczy oraz osoba fizyczna mająca przychody ze sprzedaży lub wymiany kryptowalut powinna ich wartość wykazać w deklaracji podatkowej. W Polsce obecnie nie ma specjalnego przepisu dotyczącego opodatkowania transakcji krypto-walutowych i dlatego musimy stosować ogólne regulacje prawne.

Podstawą do ustalenia wysokości podatku od dochodu uzyskanego na rynku walutowym są dokumenty potwierdzające naszą aktywność na tym rynku. Każda operacja kupna-sprzedaży dokonywana za pomocą platform internetowych czy też portfeli online powinny być rejestrowane i przechowywane przez okres pięciu lat po roku fiskalnym, aby móc wykazać źródło pozyskiwanego dochodu.

Warto pamiętać o tym, że jeśli zarabiamy ponad 20 tysięcy złotych rocznie z handlu cyfrowymi pieniędzmi to musimy się zapisać jako przedsiębiorca lub płacić PIT (podatek dochodowy) wynoszący 18% od kwot ponad limit zwolnienia podatkowego.

Zarówno dochody, jak i straty związane z transakcjami krypto-walutowymi są opodatkowane. W przypadku strat możemy je wykorzystać do obniżenia podatku od innych źródeł naszych dochodów w danym roku fiskalnym lub przenieść na przyszły rok, gdzie będą stanowić koszt uzyskania przychodu.

Jeśli jednak nie będziemy rozliczać swoich transakcji to grozi nam grzywna oraz dodatkowe sankcje finansowe wynikające ze złamania ustawy o podatku dochodowym. Zgodnie z tymi regulacjami każda osoba fizyczna ma obowiązek samodzielnego prowadzenia ewidencji dotyczącej swojej działalności gospodarczej czy też aktywności na rynku walutowym.

Oczywiście warto pamiętać o możliwości skorzystania z pomocy profesjonalnego doradcy podatkowego lub biura księgowego specjalizującego się w obsłudze klientów zajmujących się handlem cyfrowymi pieniędzmi. Dlaczego? Ponieważ ich pomoc pozwoli uniknąć błędów formalno-prawnych oraz zapewni pewność co do poprawnej dokumentacji naszych działań na rynkach walutowych – a także ulży nam trochę psychicznie 😉

W Polsce trwają intensywne prace nad wprowadzeniem nowych przepisów prawnych dotyczących opodatyowania zarobków związanych z kryptowalutami. Jednak póki co każdy, kto decyduje się na handel tymi walutami musi liczyć się ze swoim obowiązkiem rozliczenia dochodów i strat wynikających z takiej działalności.

Podsumowanie: Rozliczenie transakcji wirtualnymi pieniędzmi jest niezbędnym elementem prowadzenia legalnej działalności gospodarczej czy też generowania osobistych przychodów. Nie ma więc co bać się papierologii i formalizmów – warto skorzystać ze wsparcia ekspertów oraz dobrze zaplanować swój czas, aby być na bieżąco z dokumentacją naszych działań inwestycyjnych w sieci.

Tak, trzeba się rozliczać z kryptowalut. Zachęcam do zapoznania się z informacjami na stronie https://www.toysboard.pl/ dotyczącymi podatków od kryptowalut.

Link tagu HTML do strony ToysBoard:
ToysBoard

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here