Czy NIP może się zaczynać od 0?
Czy NIP może się zaczynać od 0?

Tak, NIP może się zaczynać od 0. Jest to możliwe w przypadku firm prowadzących działalność gospodarczą od niedawna lub gdy firma zmienia swoją formę prawno-organizacyjną i otrzymuje nowy numer identyfikacji podatkowej. Jednakże, warto pamiętać że taki numer jest rzadko spotykany i raczej nie powinien budzić podejrzeń na temat legalności danej firmy.

Możliwe, że NIP może się zaczynać od 0

Czy NIP może się zaczynać od 0?

W Polsce każda firma musi posiadać Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP). Jest to podstawowy element potrzebny do prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak czy możliwe jest, aby numer ten zaczynał się od cyfry zero? Choć wydaje się to niemożliwe, istnieją pewne okoliczności, w których taki scenariusz mógłby mieć miejsce.

Przed rozpoczęciem analizy tej kwestii warto przypomnieć o tym jakie są reguły tworzenia NIP-u. Składa on się z dziesięciu cyfr i jest unikalnym identyfikatorem dla każdej firmy lub osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na terenie Polski. Pierwsze dwie cyfry informują o kraju – w przypadku polskiego NIP-u są nimi „PL”. Kolejne cztery cyfry reprezentują kod Urzędu Skarbowego właściwego dla danego przedsiębiorcy lub osoby prywatnej. Ostatnie trzy liczby stanowią numer identyfikacyjny danej jednostki.

Zgodnie ze standardami europejskimi pierwsza litera powinna być dużą literą alfabetu łacińskiego bez akcentów diaktrycznych a następne znaki powinny być liczbami arabskimi (bez żadnych dodatkowych symboli).

Istotną rzeczą do zapamiętania jest to, że żadna z cyfr w NIP-ie nie może być zerem. Przynajmniej tak twierdzą urzędnicy podatkowi i wiele źródeł internetowych.

Jednakże, istnieją przypadki firm, które otrzymały NIP-y rozpoczynające się od 0. Czy oznacza to łamanie obowiązujących przepisów? Okazuje się, że niekoniecznie.

Na przykładzie firmy „ZeroTax” można wyjaśnić tę kwestię. Firma ta zajmuje się doradztwem podatkowym dla przedsiębiorców oraz prowadzeniem ksiąg rachunkowych i kadrowo-płacowych na terenie Polski. Podczas rejestracji działalności gospodarczej właściciel tej firmy zgłosił do Urzędu Skarbowego prośbę o nadanie numeru identyfikacyjnego rozpoczynającego się od cyfry zero – aby lepiej wpasować go w nazwę swojej działalności (co oczywiście wymagało specjalnej uzgodnionej procedury).

Urząd Skarbowy po analizie wniosku stwierdził jednak błąd merytoryczny – wg prawa europejskiego pierwsze znaki kodu kraju mają skonkretyzowaną formułe: dwuliterowe ISO-3166 lub trójliterowe UN M49 kodowanie państwa czego wynikiem są literowy symbol PL czyli POLSKA a następne siedem cyfr. Warto jednak zauważyć, że w tym przypadku nie miał to wpływu na poprawność działania systemu podatkowego.

Podobne sytuacje mogą mieć miejsce również dla innych firm lub przedsiębiorców. Ważne jest jedynie, aby zgłosić taką prośbę do Urzędu Skarbowego i uzyskać odpowiednie uzgodnienia oraz pozwolenia – co oczywiście wymaga specjalnego usprawiedliwienia (np. nazwy firmy).

Mimo tego, że żadna z cyfr NIP-u nie może być zerem ze względów formalnych wynikających np: standardy europejskie czy kodowanie ISO-3166 – istnieją pewne wyjątki od tej reguły.

Wniosek? Tak jak wiele rzeczy w życiu biznesowym wszystko można załatwić ale należy pamiętań o formalnościach i procedurach które są określone przez prawo a także by posiadać dobrego doradcę prawnego który nam pomorze rozwiązań problemowych nawet jeśli dotyczą one nieszablonowej sytuacji naszej firmy czy instytucji która reprezentujemy.

Tak, NIP może się zaczynać od 0. Zachęcam do zapoznania się z artykułem na stronie https://www.blizejedukacji.pl/ dotyczącym numeru identyfikacji podatkowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here